Nejnovější zprávy: Řidič nevybral zatáčku a skončil se zraněním v příkopu Kam dnes na oběd? Do "Palačinkárny" Café au père tranquille!

Společnost

Ostravská zoo utratila zasloužilou hroší matku 22 mláďat, napadala novou mladou samici

Ostravská zoologická zahrada utratila v minulých dnech devětatřicetiletou hroší samici Katku, která se narodila v místní zoo a porodila zde 22 mláďat. Začala ale velmi nebezpečně napadat mladou dovezenou samici a zoo přistoupila k jejímu usmrcení.

„Stalo se tak v souladu se strategií Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA Population Management),“ uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

V lidské péči se hroši množí dobře, jen ostravská samice porodila za svůj život celkem 22 mláďat, z nichž několik jejich potomků se nadále úspěšně rozmnožuje.

„Právě z důvodu přílišného genetického zastoupení této samice v evropské populaci již nebyla doporučena její další reprodukce, a proto jsme v letošním roce do Zoo Ostrava přivezli mladou a geneticky cennou samici z anglické Zoo Whipsnade, abychom mohli v ostravském chovu i nadále pokračovat,“ uvedla mluvčí.

Jenže právě po příjezdu mladé samice nastaly komplikace. Mladá samička se přes kontaktní bariéru seznamovala s novým prostředím i stávajícími ostravskými hrochy.

„Po celou dobu vykazovala značné známky podřízenosti vůči staré samici, a proto jsme po dvou měsících a pečlivých přípravách přistoupili ke spojování. Stará samice ale tuto skutečnost bohužel neakceptovala a mladou samici několikrát silně fyzicky napadla, přičemž ohrozila její život.“

Protože spojení mladé samice se samcem proběhlo podle očekávání bez problémů, byla stará samice od nově spojeného páru oddělena.

„Samice hrochů jsou však stádová zvířata a není pro ně přirozené, aby byly drženy separátně. Možnost odvozu staré samice do jiné zoologické zahrady v rámci Evropy i mimo Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií bohužel nebyla možná. Navíc žila tato samice celý život v jedné skupině, vzhledem k jejímu pokročilému věku nebyla spojitelná s jiným stádem a samotný transport a tak zásadní změna životních podmínek by pro ni byly psychicky devastující,“ dodala Šárka Nováková.