Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Společnost

Ostravská zoo získala další lákadlo pro návštěvníky: Pár vzácných orlů královských

Na sklonku roku přibyl v kolekci zvířat ostravské zoologické zahrady nový druh. Stal se jím orel královský, který je považován za nejvzácnějšího dravce České republiky. Zoo získala pár těchto impozantních dravců.

Pár orlů královských byl do ostravské zoo dovezen na začátku prosince ze Zoo Liberec, která vede od roku 2012 Evropskou plemennou knihu pro tento druh.

Zoo Ostrava se tak zapojila do dalšího mezinárodního záchovného programu. Návštěvníci mohou orly vidět v jedné z voliér naproti Včelí stezky.

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od střední Evropy po Mongolsko. Mladí ptáci většinou na zimu migrují na jih, staří méně.

Je poněkud menší než orel skalní. Rozpětí křídel je od 170 do 200 cm, hmotnost 2,5-4,5 kg. Loví převážně malé až středně velké savce a ptáky. Hnízdo si staví zpravidla na vysokých stromech, používá je mnoho let a každý rok přistavuje.

Za několik sezon tak může dosáhnout průměru až 1,5 m. Od konce března snáší samice 2-3 vejce, která inkubují střídavě oba rodiče 42-45 dní. Mláďata na hnízdě tráví 65-75 dní. I po vylétnutí jsou ještě krmena rodiči v okolí hnízda.

Na území České republiky opět zahnízdil v poměrně nedávné době – v roce 1998. Všechna hnízdiště se nacházejí v okrese Břeclav a velikost jeho populace nikdy nepřekročila 2-3 páry.

Na Slovensku a v Maďarsku je situace výrazně lepší, Slovensko mělo v roce 2013 53-58 párů, Maďarsko 150-160 párů. V Červeném seznamu IUCN je tento dravec veden v kategorii „zranitelný“.

Je ohrožen zejména rušením při hnízdění, kladením otrávených návnad, pytláctvím a nelegálním obchodem. Řada ptáků hyne i na sloupech vysokého napětí.