Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Sport

​Ostravské klenoty - 5 talentů, z nichž mohou vyrůst nové hvězdy Baníku

Fotbalový Baník vždy býval líhní velkých talentů. A také současný kádr trenéra Ondřeje Smetany ukrývá několik hráčů s hodně zajímavým potenciálem.

Ilustrační foto: Vladimír Pryček

Baník vychoval už spoustu vynikajících fotbalistů. Na Bazalech uměli s mládeží vždy pracovat a řada odchovanců ostravského klubu se později proslavila i ve světě velkého fotbalu. Také v nynějším kádru je několik mladíků, z nichž by jednou mohly vyrůst hvězdy Baníku.

David Buchta – 21 let, záložník

Největší ostravský objev této sezony? Jednoznačně David Buchta! Jednadvacetiletý záložník debutoval ve Fortuna lize v minulém ročníku, během něhož odehrál devět zápasů a vstřelil i svůj první gól. Až letos ale naplno rozbalil své kvality a ukázal, co se v něm skrývá. Na kontě má šest branek, přičemž čtyři z nich vstřelil v posledních čtyřech duelech. V utkání proti Zlínu přidal i dvě asistence a stává se velkým oblíbencem náročných ostravských fanoušků. Roste z něj nová hvězda.

Filip Kaloč - 21 let, záložník

Společně s Buchtou chytil nabídnutou šanci za pačesy a zabydluje se v záložní řadě Baníku. Jednadvacetiletý Filip Kaloč poprvé v lize naskočil v minulé sezoně a letos už má své místo v základní sestavě. V dubnovém derby na půdě Olomouce vstřelil i svůj první ligový gól, čímž svou pozici ještě upevnil. „Jak jsem slavil, si však ani nevybavuji, protože jsem byl v obrovské euforii. Určitě jsem ale na ten gól čekal dlouho,” řekl poté.

Jakub Drozd – 17 let, záložník

Dalším mladíkem, který se hlásí o prostor v záložní řadě Baníku, je Jakub Drozd. Teprve sedmnáctiletý talent se dostal do ostravského kádru už za vlády kouče Luboše Kozla a v minulém ročníku si připsal prvních pět ligových startů. Čekalo se, že by letos mohl dostat více prostoru, na hřišti byl ale zatím pouze během únorového duelu s Pardubicemi, ve kterém odehrál 21 minut. V Baníku se nahlas mluví o jeho potenciálu, potřebuje ale dostat prostor.

Daniel Šmiga - 17 let, útočník

Velkým ostravským klenotem je i Daniel Šmiga, který má všechny předpoklady k tomu, aby se jednou stal útočnou jedničkou Baníku. Tou je ale nyní autor osmi branek Tomáš Zajíc a na sedmnáctiletého Šmigu se zatím moc nedostává. Nadějný útočník v tomto ročníku odehrál ve dvou zápasech jen pět minut, během nichž neměl šanci cokoliv ukázat. Změní se to v závěrečných dvou kolech?

Ondřej Kukučka - 17 let, obránce

K hodně zajímavé kariéře má nakročeno také Ondřej Kukučka. Sedmnáctiletý obránce už se dostal na soupisku ostravského celku, v lize však neodehrál ještě ani minutu. Premiéru si mohl odbýt letos, ke své velké smůle si ale během jednoho z tréninků vážně poranil koleno a na několik měsíců tak vypadne ze hry. „Je to samozřejmě nepříjemná událost pro všechny. Vytvoříme Ondrovi maximální podmínky a zázemí ke kvalitní léčbě a rekonvalescenci a věříme, že se za pár měsíců vrátí zpátky na hřiště,“ uvedl pro klubový web sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann.