Nejnovější zprávy: Ostravská talkshow Kafrárna slaví 5 let! Přivítala už 150 hostů Vraťme se k normálnímu životu, vyzývá viroložka Hana Zelená

Společnost

​Ostravský primátor: V kraji by mělo být druhé krematorium

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) se domnívá, že by v Moravskoslezském kraji mělo do budoucna vzniknout ještě jedno krematorium.

Jediné krematorium v Moravskoslezském kraji provozně nevystačí. Foto: Archiv

Město chce také urychlit úpravy Krematoria Ostrava, které je jediným takovým zařízením v regionu. Primátor to dnes řekl novinářům.

Ostravské krematorium musí v poslední době řešit problémy s nedostačující kapacitou pro zpopelnění zesnulých. Jejich množství se totiž v posledních měsících i kvůli koronavirové pandemii zvýšilo. Zesnulí tak musí být ke zpopelnění převáženi i do jiných krematorií v zemi.

"Počet zemřelých je pořád samozřejmě vyšší oproti srovnání s jinými lety. Situace je stabilizovaná asi jenom tím, že využíváme služeb jiných krematorií. K současnému dni to jsou krematoria v Hustopečích a Liberci. Těch převozů do Hustupečí se zrealizovalo už pět a jedenkrát to bylo v Liberci," řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO). Podle ní se krematorium v Hustopečích využívá především kvůli menší vzdálenosti.

Primátor se dnes ohradil proti některým tvrzením, že Ostrava má s krematoriem letité problémy, které neřeší. "Naše krematorium má třikrát větší kapacitu než celá řada jiných krematorií v republice," řekl Macura.

Podle něj město takové problémy jako nyní nikdy řešit nemuselo. "Nicméně i my se tím zabýváme a je dlouhodobě v plánu přestavba krematoria a doplnění čtvrté kremační pece. Situace, která přišla, nás vede k tomu, abychom urychlili tu přípravu," uvedl.

Čtvrtá kremační pec by tak v zařízení měla být vybudována už letos.

"Na posledním jednání krajského krizového štábu jsem vznesl i podnět k tomu, aby se kraj začal zabývat tím, že by na území kraje vzniklo ještě jedno, řekněme záložní nebo nějaké druhé, krematorium, byť s nějakou minimální nebo menší kapacitou," doplnil Macura.

Ostravské krematorium je největší v zemi. Je ale jediné v kraji, který patří mezi nejlidnatější. Má téměř 1,2 milionu obyvatel. Krematorium dokáže za den zpopelnit maximálně 60 zemřelých.

Normálně zpopelňuje měsíčně v průměru 950 až 970 těl, v prosinci jich bylo 1570. Pro skladování mrtvých krematorium na podzim přistavělo dodatečné chladicí zařízení. V posledních týdnech přidalo dva mrazicí kamiony.

V Česku je 27 krematorií, na každý kraj tak většinou připadají dvě.