Společnost
25/04/2020 Petr Broulík

Osvobození den po dni: 25. dubna. Utečte, nezůstane tu kámen na kameni!

Rudá armáda spolu s československými tankisty a letci sváděla od 15. dubna rozhodující a kruté boje o obce a města na Opavsku a Ostravsku.

Ostravská operace byla jednou z největších a nejurputnějších bitev na území československého státu. Sledujme postup rudoarmějců den po dni a nechme hovořit historiky i kroniky obcí.

Před 75 lety začala ostravsko-opavská operace, největší vojenská operace na území našeho státu, na jejímž konci bylo osvobození města Ostravy. Ačkoliv veřejné oslavy musely být kvůli koronaviru zrušeny, Magazín PATRIOT si společně s městem Ostravou připomíná dubnové události rok 1945 speciálním seriálem, kterým chceme vzdát hold tehdejším hrdinům.

V Hrabyni se stále bojovalo. Ve středu 25. dubna umístili Němci do oken domu Raškova a Kožaných kulomety, kterými pak ostřelovali silnici a lesík Hrabyňku, kde se usídlil oddíl Rudoarmějců. Ti palbu ihned opětovali. Odpoledne se připlížil jeden ze sovětských vojáků k domu Kožaných, oknem vhodil granát a umlčel jeden z kulometů.

Hrabyňský kronikář si zapisuje: Přes Hrabyň jezdily nepřetržitě křížem krážem německé tanky, záměrně ničily všechny ploty a stromy vyvracely z kořenů. Stříleli po domech, Sověti jim to vraceli a domy byly ničeny jeden vedle druhého. Večer přemlouvali Němci lidi, aby opustili Hrabyň, že další den provede ofenzívu celá divize, takže nezůstane kámen na kameni. Řada lidí se ale rozhodla zůstat, chtěli zemřít doma.

Neměli jsme vodu, nefungovalo rádio. Byli jsme odřezáni od světa

Dne 25. dubna jednotky Rudé armády osvobodily místní část Plesné – Novou Plesnou. Už v polovině dubna byla frontová linie ve značné blízkosti obce Plesné, která se stala cílem několika náletů sovětského letectva. Bombardování způsobilo značné škody, jak o tom vypovídá dobové svědectví.

„Jedna puma vybuchlá na silnici k Nové Plesné poškodila vodovod u čerpací stanice, dráty elektrického vedení přetrhány. Neměli jsme ani vody z vodovodu elektrického, nefungovalo u nás radio, noviny nedocházely, takže byli jsme jako odřezáni od světa“.

Německý Panzer Kampfwagen s proraženým pancířem na katastru obce Plesná. Foto: soukromá sbírka Vojtěcha Pály

Zápis v obecní kronice uvádí, že Plesná byla osvobozena v noci z 25. na 26. dubna 1945. Jednalo se však ve skutečnosti zřejmě jen o část obce, tzv. Novou Plesnou, do níž vstoupily sovětské jednotky 101. střeleckého sboru 38. armády ze směru od Velké Polomi.

Připravuje se poslední úder

Dnes 25. dubna se ve večerních hodinách 17 tanků 3. praporu čs. tankové brigády přesouvá z Albertovce do Chabičova, kam přesídlil také štáb brigády. Jednotky se zde soustřeďují k útoku na Velkou Polom.

http://www.vhu.cz/osvobozeni-ostravy-armadni-filmovy-mesicnik-c-31965/. Přestože ještě minulý týden technické problémy nedovolovaly videa na stránkách Vojenského historického ústavu v Praze spustit, nyní už je to možné.

Myslíme, že tento 55 let starý unikátní snímek může být pro řadu čtenářů Magazínu PATRIOT zajímavým bonusem našeho seriálu. „Už to funguje... tak ať se líbí...,“ přeje Andrej Halada z Vojenského historického ústavu.

Efektní málo známá fotografie z Ostravy a setkání spojenců na Labi

Představujeme také ze stránek VHÚ fotografii, pořízenou v Ostravě už po jejím osvobození na samém konci druhé světové války. Zachycuje shromáždění příslušníků Rudé armády, v pozadí je budova koksovny Karolina, zbouraná roku 1989.

Místo na fotografii pro VHÚ identifikoval po letech pan J. Václavík. Ale tady spíše předbíháme čas. Ostrava bude osvobozena až za pět dnů.

Proto se od Ostravské operace dnes ještě přesuňme k mohutnému Labi. V tento den, tedy 25. dubna 1945, zatímco v našem kraji pomalu začínal rozhodující útok na Ostravu, se o kus blíž k Berlínu setkali vojáci Rudé armády s americkými spojenci a to dokonce na třech místech.

Ono mediálně slavné setkání se uskutečnilo na pobořeném mostě v Torgau, kde se objali američtí a sovětští vojáci vedení Williamem Robertsonem a Alexandrem Silvaškem. O den později zopakovali toto setkání také pro fotografy.

Setkání na Labi. Foto: palba.cz

V seriálu jsme využili texty ostravských, opavských a hlučínských historiků, archivářů, serverů Moderní dějiny, VHÚ, publikací o Ostravě a řady kronik obcí a měst v kraji.

Sdílejte článek