Společnost
03/12/2015 Jaroslav Baďura

Pěstitel se dvacet let staral o bonsaje, teď mu někdo vyplenil zahradu

Zhruba dvacet rostlin vzácných bonsají, čarověníků i japonskou zahradní lampu někdo ukradl ze zahrady pěstitele v Šenově. Pěstitel vyčíslil škodu na nejméně 120 tisíc korun.

Ostravští policisté pátrají po zatím neznámých pachatelích, kteří v době od 19 hodin 17. prosince do 6.30 hodin následujícího dne odcizili bonsaje, čarověníky i zahradní takzvanou japonskou lampu.

„Způsobená škoda na majetku není nikterak malá, předběžně byla vyčíslena v částce přesahující 120 000 korun. K odcizení rostlin došlo v Šenově na Klidné ulici,“ uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Pachatelé poškodili oplocení domu. Přes otvor v oplocení pak vnikli do zahrady a odcizili víc jak 20 kusů bonsají či čarověníků (různé variety druhu Picea Abies, variety Abies Koreana, Picea Pungens, Pinus Mugo a mnohé další).

Některé rostliny byly umístěny v květináči, další v bonsajové misce. Jiné pachatel vyjmul i s balem. Dále byla odcizena japonská lampa z pískovce, vysoká 80 cm, porostlá mechem. Některé bonsaje přitom vážily i přes 50 kilogramů. Okradený muž rostliny pěstoval víc než 20 let, nebyly určeny k prodeji.

„Obracíme se na veřejnost a žádáme o informace svědků. Jakékoli informace k prověřované věci (rostliny mohou být nabídnuty k prodeji, při manipulaci s odcizenými rostlinami mohli tuto situaci registrovat svědci) sdělte na lince 158. Za pomoc děkujeme,“ žádá policie.

K objasnění věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin krádeže a porušování domovní svobody. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Sdílejte článek