Společnost
11/01/2016 Jaroslav Baďura

Pět událostí, jednadvacet přiotrávených. Oxid uhelnatý letos v kraji zaměstnává záchranáře

Začátek roku 2016 je v Moravskoslezském kraji poznamenán sérií otrav oxidem uhelnatým. Jen během uplynulých deseti dnů museli záchranáři zasahovat u pěti takových případů. Nebezpečným plynem při nich bylo zasaženo celkem jednadvacet osob.

Většina událostí byla způsobena zplodinami z karmy, posádky záchranářů však ošetřovaly i dvě osoby, které se přiotrávily zplodinami hoření z otevřeného krbu. Oxid uhelnatý má letos v našem kraji na svědomí jednu oběť – Magazín PATRIOT informoval zde.

Několik postižených bylo intoxikováno vážně a další středně těžce.

Tři případy během jediného týdne zaznamenali záchranáři na Frýdecko-Místecku, postiženo při nich bylo šest osob. Jednu událost s třinácti zraněnými musely v sobotu 9. ledna řešit záchranáři v Hlučíně (Magazín PATRIOT informoval zde), k poslední došlo o den později v Příboře.

V Příboře záchranáři ošetřovali čtyřiasedmdesátiletého muže, kterého nalezla manželka ležícího v bezvědomí. Při vstupu posádky záchranné služby do chodby rodinného domu začal signalizovat snímač a ukázalo se, že pacient je intoxikován oxidem uhelnatým.

„Zasahujícím záchranářům se jej během poskytování odborné pomoci podařilo přivést k vědomí a po ošetření jej transportovali do ostravské městské nemocnice. Spolu s mužem byla do zdravotnického zařízení přepravena také dvaašedesátiletá žena, její postižení bylo lehčího charakteru,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Záchranáři znovu důrazně varují před následky otrav oxidem uhelnatým

„Tento bezbarvý plyn je bez chuti a zápachu, takže je prakticky nemožné ho lidskými smysly včas zjistit. Dokáže velice rychle způsobit bezvědomí s možnosti trvalého poškození zdraví nebo až smrti. Jeho vazba na krevní hemoglobin je asi 250x silnější než vazba kyslíku a proto stačí malé množství oxidu uhelnatého v místnosti k tomu, aby došlo k těžké otravě.“

Zabránit vzniku nebezpečného plynu lze důslednou péčí o čistotu a funkčnost zařízení – tedy kotle a komínu. „Účinně varovat před nebezpečím otravy pak dokáží speciální senzory a čidla, která lze zakoupit ve specializovaných obchodech a umístit v domácnosti,“ dodává Lukáš Humpl.

Sdílejte článek