Společnost
26/01/2021 ČTK

Podivná doba. Děti místo vysvědčení obdrží e-mail a v něm PDF

​Žáci a studenti moravskoslezských základních a středních škol pololetní vysvědčení dostanou nejčastěji e-mailem nebo v on-line prostředí.

Osobně jej v papírové podobě dostanou jen ty nejmladší děti, které nyní docházejí na prezenční výuku. Slavnostní předávání pro ně ale oslovené školy nepřipravují.

Ředitelé se shodují v tom, že známek mají dost a často nebude důvod k tomu, aby učitelé kvůli epidemii "přívírali oko". Padat tak budou i pětky.

Za běžné situace děti ve školách už nedostávají pololetní vysvědčení na tradičním papíře s ochrannými prvky. To si brali domů a pak jej vraceli.

"Stávalo se, že ho dítě ztratilo. Proto nyní dáváme výpis vysvědčení. Jde o to samé, jen to je vytištěno na obyčejném papíře. Orazítkované a podepsané," řekl ředitel Základní školy Rovniny v Hlučíně na Opavsku Miroslav Všetečka.

Dodal, že v případě žáků na distanční výuce budou učitelé tento výpis rozesílat dětem a rodičům prostřednictvím e-mailu jako soubor ve formátu PDF.

"Nyní dostanou scan e-mailem. Děti, které do školy docházejí, pak dostanou výpis do ruky ve svých třídách. Hromadné předávání neplánujeme. Nic takového ale neděláme už několik let," řekl.

Naopak děti, kteří se vzdělávají distančně v ZŠ v Ludgeřovicích na Opavsku, e-mailem vysvědčení dostávat nebudou. Učitelé ho pro ně i rodiče zpřístupní přes portál Škola OnLine. Po návratu do škol pak žáci papírovou formu vysvědčení dostanou během dvou až tří dnů do ruky.

Stejný způsob předání zvolil i ředitel Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě Vítězslav Doleží.

"Vysvědčení bude zpřístupněné přes Školu Online. Až se do školy vrátí, vytiskneme jim opisy," řekl. Podle něj jsou děti i rodiče na takový způsob komunikace už zvyklí. Vidí tam všechny svoje výsledky.

"Navíc rodiče neplnoletých studentů mají povinnost se tam dívat a sledovat. Na to, že je tam zpřístupněné vysvědčení, je navíc upozorníme e-mailem," doplnil.

Ve škole studují budoucí strojaři, informatici a umělci. Jejich vzdělávání je hodně postavené na praktických cvičeních. Velkou část pololetí ale studenti do školy nesměli.

Ředitel si v té souvislosti nemyslí, že by učitelé měli málo známek. "Studenti dostávali úkoly a ty plnili. Známek máme dostatek. Klasifikační poradu teprve budeme mít, ale už nyní vím, že někteří budou mít i pětky," uvedl.

Sdílejte článek