Nejnovější zprávy: Z centra Ostravy do Kunčic nepojedou dva týdny tramvaje Ředitelka ZŠ: Uzavření škol vítám, někteří rodiče už byli agresívní a mluvili o genocidě

Společnost

Přehrada v Heřminovech by se měla začít stavět v roce 2020. Víme, jak bude vypadat

Přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, která má zvýšit protipovodňovou ochranu obcí podél horního toku Opavy, by se měla začít stavět v roce 2020.

Obec je ale stále proti. Odmítá prodat majetek a žádá o revizi rozhodnutí vlády z roku 2008, které stavbu umožnilo. Podle starosty Ludvíka Drobného byla vláda před lety podvedena.

„Chceme jen, aby někdo nezávislý posoudil podklady, na jejichž základě vláda rozhodla. Domníváme se, že byla podvedena. Byly jí podstrčeny materiály, které neodpovídají skutečnosti,“ řekl Drobný, který se opírá o studii Václava Čermáka. Podle ní je citlivé rozšíření koryta řeky Opavy v Krnově a protipovodňová opatření na jejím horním toku dostatečnou ochranou před stoletou vodou. Přehrada se stavět nemusí, uvádí studie.

Obec navrhuje, aby vláda jmenovala nezávislého zmocněnce pro Nové Heřminovy, který by možnosti řešení znovu prověřil. „Pokud se ukáže, že rozhodnutí postavit přehradu bylo správné, jsme připraveni začít spolupracovat,“ tvrdí starosta.

Ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč je k tomu skeptický. Podle něj má povodí řadu jiných studií, podle nichž je možné obce ochránit jen kombinací několika prvků. Jedním z nich je přehrada. „Vláda v roce 2008 rozhodla. Nechceme se už vracet k tomu, co bylo před tímto datem,“ řekl.

 

Představitelé Povodí Odry předpokládají, že stavba přehrady začne v roce 2020. Nyní dokončují dokumentaci pro územní řízení. Očekávají, že v příštím roce bude vydáno územní rozhodnutí. Pak jim zákon umožní zahájit vyvlastňovací řízení s těmi subjekty, se kterými se nedohodnou. V tuto chvíli má společnost vykoupeno 98 procent nemovitostí. Jde o více než 1,5 milionu metrů čtverečních ploch. Zbývá vykoupit jeden rodinný dům, a 28.000 metrů čtverečních pozemků. Jejich majiteli jsou obec a dva lidé.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) řekl, že podle něj neexistuje jiná rozumná varianta než stavba přehrady. „Má přinést ochranu 6000 obyvatel. Navíc v době problematického suchého počasí zachytí vodu v krajině. V regionu s vysokou nezaměstnaností vytvoří nové pracovní příležitosti. Bylo by dobré věci co nejdříve dokončit,“ řekl.

Vláda schválila i 425 milionů korun na kompenzaci obci. Z nich se má stavět fotbalové hřiště, pláže či cyklostezky. Dalším projektem za 100 milionů korun je stavba kanalizace. Šest kilometrů nového potrubí má odvést splašky z obce a lokalit, kde by se měla obec rozvíjet, pod přehradu. Pak by nemusely končit v přehradě a nesnižovaly by kvalitu vody.

Přehrada si žádá demolici 33 obytných a rekreačních staveb a čtyř zemědělských areálů. Ministerstvo zemědělství předpokládá náklady téměř osm miliard korun. Za to by se měla postavit přehrada a nová silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy celého koryta řeky. Výstavba nádrže se řeší už několik desítek let. Aktuální se stala opět po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Vláda nakonec vybrala menší variantu.