Společnost
12/06/2023 Petr Broulík

Průlom ve FN Ostrava. Robot poprvé operoval nádorové onemocnění plic

První robotickou operaci nádorového plicního onemocnění se systémem Da Vinci provedli v pátek lékaři chirurgického oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

V oboru hrudní chirurgie jsou ostravští lékaři po kolezích pražské motolské nemocnici druzí v České republice. Dnes s úspěšnou operací seznámili média.

První pacientkou, na které robota, či spíše sofistikovaného manipulátora, lékaři použili, byla jedenasedmdesátiletá Antonie z Ostravy-Výškovic. Ta si „užívala života“ do té míry, že v pokročilejším věku onemocněla nádorovým onemocněním plic, jak lékaři s úsměvem na dnešní prezentaci operace pro média konstatovali.

„Jak mi je? Zatím je mi dobře, před operací jsem vykašlávala krev, teď už ne. Klidně už můžu domů, můj manžel totiž skvěle vaří,“ rozesmála Antonie jak zástupce médií, tak lékaře, když se s ní na nemocničním lůžku ve fakultní nemocnici spojili přes obrazovku. „Zvládnu se sama umýt, zajdu si sama na záchod,“ popisovala svůj stav tři dny po páteční operaci robotem Da Vinci paní Antonie. „Panu doktorovi děkuji, že mi zachránil život.“

Při užití robota odpadá bolestivé rozvírání žeber

Tím doktorem je lékař chirurgické kliniky a zkušený hrudní chirurg fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě Marcel Mitták, který seděl u konzole na ovládání operačního systému. Přímo u robotických ramen mu asistoval jeho kolega z chirurgické kliniky Lubomír Tulinský. Ten byl připraven rychle zasáhnout, kdyby při celkem čtyřhodinové operace došlo k nějaké nečekané události, třeba masivnímu krvácení.

Mitták se dnes spolu s přednostou Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě Lubomírem Martínkem shodli, že robotické operace například nádorových plicních onemocnění jsou pro pacienta šetrnější. „Dostáváme se s robotickými rameny do plic menšími otvory mezi žebry. Odpadá tak dosavadní rozevírání žeber, které pacienta po operaci bolí a vyžaduje při rekonvalescenci delší léčení léky proti bolesti,“ řekl Mitták.

Ten dodal, že po úspěšné složité plicní operaci nyní budou hrudní kliniky používat robotický systém při odstraňování plicních laloků, odstraňování plicního segmentu. Roboticky budeme operovat i brzlík u pacientů s myasthenia gravis, což je velmi nepříjemné neurologické onemocnění,“ řekl Mitták.

Robot má za sebou přes pět stovek operací na jiných odděleních

Přednosta Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě Lubomír Martínek řekl, že je rád, že po Motole i v Ostravě bude možno s použitím robotického systému provádět i složité operace plic. „Velkou výhodou robota je, že pracuje jen na tkáních, které lékaři operují, tedy bez poranění okolních struktur,“ uvedl.

Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant řekl, že robotický systém Da Vinci má tato prestižní nemocnice od loňského roku. Většinou zatím pracoval na urologických a chirurgických operacích, teprve nyní ho použili také hrudní chirurgové na složité operace plic.

„Dnes už má za sebou tento systém na jiných odděleních přes pět set operací a začal být tak vytížený, že zatím jen zvažujeme pořízení dalšího,“ prozradil Havrlant.

Sdílejte článek