Nejnovější zprávy: Residomo se mění na Heimstaden. Nový vlastník má v Evropě 100 000 bytů Ostravský Clinitex vyrobil přes 300 000 ústenek, na pandemii ale nezbohatne

Společnost

Slavné fotografie: Cvičení civilní obrany. Foto: Jindřich Štreit

Magazín PATRIOT připravil seriál, v němž postupně představí jedny z nejslavnějších fotografií Jindřicha Štreita, ikony české dokumentární fotografie, které svou naléhavostí a lidskostí přesáhly hranice nejen naší země, ale i vnímání dokumentární fotografie.

Cyklus má za cíl připomenout dobu a kontext, v nichž slavné snímky vznikaly – unikátní je zejména díky komentářům autora, který se k fotografiím vrací po několika desítkách let od jejich vzniku.

„Cvičení civilní obrany bývalo za socialismu velmi časté i u nás na statku, kde jsem pracoval,“ vzpomíná Jindřich Štreit.

„Zatemňovaly se kravíny, traktoristi jezdili v maskách, bývalo to opravdu velké,“ vzpomíná s úsměvem na řadu absurdních situací autor.

„Na této fotografii mě zaujalo propojení podivně se chovajícího člověka s krajinou. To je velké téma, člověk a krajina, a člověk jako součást krajiny, zde v nezvyklé podobě a souvislosti. Podobných fotografií jsem udělal celou řadu,“ dodává Jindřich Štreit.

 

Slavné fotografie z předchozích dílů

V prvním dílu, který náš seriál odstartoval, jsme si připomněli okolnosti vzniku jedné z nejslavnějších Štreitových fotografií Pohřeb s kačenami, následovala další slavná fotografie Přesilovka, která přispěla k autorovu uvěznění, a další významná fotografie Schůze.

Dále jsme představili neméně slavnou fotografii Volby na poli a poté jste si mohli přečíst příběh další pro režim „závadné“ fotografie, která vznikla v roce 1981 v kanceláři Národního výboru v Jiříkově.

V dalším dílu seriálu jsme představili fotografii úklidu Národní fronty, která vznikla v roce 1981 na Sovinci, vzpomínali jsme na fotografii s názvem Dušičkypřipomněli jsme vznik fotografií Idyla v kuchynifotografie A domů!

Vzpomínali jsme také na fotografii Nastěnka, která je jednou z mnoha v cyklu Televize jako součást našeho života, připomenuli jsme si i fotografii Odvádění telat a Jindřich Štreit vzpomínal také na fotografii, kterou jsme pojmenovali pracovně V ložnici.

Připomenuli jsme si i  fotografii rodinné oslavy z Jiříkova, okolnosti vzniku fotografie Oslava na vsi a také snímku, který jsme nazvali Dohrála

Jindřích Štreit zavzpomínal také na mimořádně silný snímek který jsme pracovně nazvali Smrt a připomenuli jsme si také okolnosti vzniku fotografie s názvem Traktorová staniceV dalším dílu seriálu jsme vzpomínali na slavnou fotografii Pan Farář Kulavík a také na fotografi, které jsme dali pracovní název Dej mi napít!

Vzpomínali jsme také na okolnosti vzniku fotografie s názvem Dobrou chuťKlukovská hraVesnické ženy v negližé a Práce, zábava i hra na poli.

Představili jsme vám i okolnosti vzniku snímku První den z vězení.