Společnost
28/05/2024 Petr Sobol

Sportovní hala v Dubině prokoukne, čeká ji rekonstrukce za více než 150 milionů

Vizualizace: se souhlasem Ostravy-Jihu

Jeden z největších letošních investičních projektů v obvodu Ostrava-Jih je na spadnutí. Sportovní centrum Dubina projde po dvaceti letech rozsáhlou rekonstrukcí.

Rekonstrukce bude zahájena začátkem června a podle plánu by měla být hotová koncem příštího roku. Hlavním důvodem rekonstrukce stávajícího objektu je nevhodné podloží a vady popsané ve znaleckých posudcích, v rámci kterých byl proveden specializovaný průzkum haly. Jedná se například o poruchy statiky a podlahového vytápění objektu, trhliny ve svislých a sádrokartonových konstrukcích, vlhkost v místnostech sociálního zařízení, vady hydroizolace a tepelné izolace. Teplota na sportovní ploše v létě dosahovala až k 35 °C.

Své domovské zázemí v hale má již několik let jeden z nejúspěšnějších florbalových klubů v Česku, ostravský 1. SC Tempish Vítkovice. I po rekonstrukci bude hala primárně sloužit florbalové elitě města, ale stejně tak budou moci její prostory využívat i další sportovní celky a školy k nejrůznějším aktivitám podporujícím zejména mladé sportovní naděje Jihu.

Nejen florbalisté, ale i další sportovní týmy a samozřejmě široká veřejnost se mohou v budoucnu těšit například na zbrusu nové zázemí, šatny, sociální zařízení, větší tréninkovou plochu a lepší povrchový terén. Na své si přijdou také diváci. Nově je čekají mnohem reprezentativnější prostory, působivější interiér, efektivnější osvětlení, kompletní nové rozvody, nová moderní restaurace i nová lepší vzduchotechnika, takže hala bude moci být i v letních měsících využívaná 24 hodin denně.

Stavební úpravy si vyžádají také bourací práce vnitřních stěn, stropů a konstrukcí střešního pláště. Dojde ke změně kompozice tvarového řešení fasády celé stavby. Změní se například i tvar obkladu severovýchodní fasády.

Severozápadní štítová stěna, která je v současné době tvořená polykarbonátovou konstrukcí, bude z důvodu zamezení nežádoucího oslnění hráčů odstraněna a nahrazena zděnou s výplněmi otvorů kopírující tvar ocelových nosníků. Jihovýchodní štítová stěna bude upravena vzhledem k požadavkům na provoz vestavby. Nosná konstrukce a prostorové řešení, které spočívá v dominantní obloukové konstrukci haly a výrazné severovýchodní fasádě s obloukovými přístavky, bude zachován. Základem barevného řešení se staly odstíny černé, šedé a bílé.

Odhadované náklady činí 153 milionu korun a hradit je bude město Ostrava.

Sdílejte článek