Společnost
02/12/2015 Jaroslav Baďura

Unikátní kniha odhaluje tajemství neznámých zámků Moravy a Slezska

Nejenom pro odbornou, ale i pro laickou veřejnost, kterou zajímá historie, je určena nová publikace Neznámé zámky Moravy a Slezska. Unikátní knihu, která vznikala desítky let, vydává nakladatelství Šmíra-Print.

Profesor František Musil, jeden z největších českých znalců na moravské a slezské zámky, mapoval historii neznámých zámků a zámečků mimořádně pečlivě.

 Kniha encyklopedicky mapuje a představuje čtenářům na více než šesti stech stranách přes tři sta větších i menších neznámých zámků a zámečků na historickém území Moravy a Slezska, o nichž se dosud literatura prozatím zmiňovala jen velmi okrajově či vůbec.

Některé z těchto zámků měly štěstí a procházejí v posledních letech obnovou, většina z těchto cenných sídel však stojí na pokraji zájmu a zániku a jistě si touto formou zaslouží pozornost, která snad přiměje jejich okolí a nadšence ke kroku k jejich záchraně a zachování pro budoucí generace.

„Studium literatury o moravských a slezských zámcích, kde se objevovalo mnoho nesprávných infomací, mě již od počátku vedly k poznání, že základní metodou studia dějin šlechtických sídel musí být terénní výzkum,“ uvádí autor knihy František Musil.

Vzpomíná na toulky po Moravě a Slezsku, rozhovory s místními obyvateli o tom, kde hledat zámek, často nad kávou v hospodě a vyslechnutí nejrůznějších historek ze života obce, z kterých se nakonec vyklubal i požadovaný údaj o zámku.

„Staly se případy, kdy moje tvrzení o existenci místního zámku bylo nejdříve bráno jako nějaká fantazie, například hledání zámku ve Stříteži u Frýdku-Místku. Tyto výzkumy, zpočátku jen v pdobě náhodných cest, jsem prováděl již od studentských let, k prvním místům, kde jsem hledal zámky, patřily Drahanovice u Olomouce, Uherský Brod nebo Karviná v době, kdy ještě existovaly zbytky zdejšího zámku Solca,“ uvádí autor v obsáhlejším rozhovoru pro Magazín PATRIOT, který zde zveřejníme později.

Tímto počinem profesor Musil dle vlastních slov naplnil nikdy nedokončené dílo svého velkého učitele Ladislava Hosáka. Publikace volně navazuje na publikaci doktora Miroslava Plačka o hradech a zámcích na Moravě a ve Slezsku a na publikaci o zámcích zaniklých po roce 1945.

Sdílejte článek