Společnost
11/04/2022 Petr Sobol

V Bohumíně nasedl do vlaku a pak se ztratil. Muž se našel až v Moldávii

Bohumínská vlaková stanice je v posledních týdnech v souvislosti s uprchlickou vlnou místem koncentrujícím smutné lidské osudy, na perónu významného železničního uzlu se ale odehrála i část příběhu se šťastným koncem.

Přispěli k tomu i zástupci Bohumína, na které se před dvěma týdny obrátila dobrovolnice z polské Wrocłavi. Stejně jako v Bohumíně, i tamní vlakové nádraží čelilo v uplynulých týdnech náporu ukrajinských uprchlíků, zejména pak maminek s dětmi.

Polské dobrovolníky ale při jedné březnové noční směně požádala o pomoc i nešťastná rodina z Moldávie, které se v jednom z mezinárodních spojů ztratil šestadvacetiletý příbuzný.

Psychicky nemocný muž postrádal doklady i telefon, polským dobrovolníkům tak nezbylo než spustit rozsáhlé pátrání po celé trase vlakového spoje. Obrátili se tedy i na Bohumín, který je důležitou přestupní stanicí s mezinárodním významem. „Dobrovolnice z Polska nás oslovila přes sociální sítě. Žádala o pomoc při pátrání po muži trpícím schizofrenií a připojila i jeho fotografii,“ uvedl Petr Wojnar z organizačního odboru bohumínské radnice.

Fotografie a nacionále hledaného muže se odtud záhy dostala k bohumínským strážníkům. Ti potvrdili, že muže na snímku poznávají. „Přijel do Bohumína 23. března nad ránem. Ptal se překladatelky, jak se dostane do Moldávie. Jenže z Bohumína žádný přímý spoj do Moldávie nejezdí, tak jsme jej odkázali na vlak do Budapešti, a pak dále do Rumunska,“ popsal zástupce ředitele bohumínských strážníků Petr Vachtarčík.

Zpráva o tom, že muže hledá jeho rodina, se do Bohumína dostala až ve chvíli, kdy už Moldavan z města odjel. Přesto blízcí nemocného muže získali od strážníků a dalších lidí pomáhajících na nádraží důležité informace. „S rodinou jsme dále spolupracovali, přijeli dokonce do Bohumína. Popsali jsme jim, kam se dotyčný vypravil a oni se vydali po jeho stopě,“ dodal Vachtarčík.

Mezinárodní spolupráce na trase Moldávie - Polsko - Česko nakonec přinesla ovoce v podobě šťastného shledání. Po čtrnáctidenním dobrodružství se muž znovu obejmul se svou rodinou na policejní stanici v Moldavské republice.

Sdílejte článek