Nejnovější zprávy: Příběh 120 let staré vraždy: Matka ubila dceru alkoholičku Na Jablunkovsku hořela chata. Policie našla na místě lidské ostatky

Společnost

V kraji je nedostatek lékařů. Situace je teď stabilizovaná, ale dlouhodobě neudržitelná

Akutní nedostatek interních lékařů zejména na Karvinsku, kde kvůli tomu musela být přechodně uzavřena akutní interní lůžková oddělení v nemocnicích v Karviné-Ráji a městské Bohumínské nemocnici, se daří řešit, situace je stabilizovaná.

Dlouhodobě však není udržitelná, je nutné ji systémově změnit. Shodli se na tom zástupci všech poskytovatelů a plátců zdravotní péče v Moravskoslezském kraji, které k jednání svolal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

„Každý pacient, který potřeboval akutní interní péči v nemocnici, byl ošetřen. Nikdo se neocitl v ohrožení kvůli opožděně poskytnuté nebo neposkytnuté zdravotní péči. V dojezdové vzdálenosti nemocnice v Karviné-Ráji funguje několik dalších nemocnic, přičemž interna v Orlové je posílena personálně a interna v Havířově má k dispozici lůžka navíc vyčleněná na dvou jiných odděleních. Po náporu v prvním červencovém týdnu se situace stabilizovala, nemocnice akutní interní péči zvládají,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že interna v Bohumíně se s 80tiprocentní pravděpodobností otevře 1. srpna. Interní oddělení v Karviné-Ráji, kam nastoupí nový primář, začne přijímat pacienty od září.

„Akutní krizi jsme zažehnali, jsme si ale vědomi toho, že je nutné najít trvalá řešení problému, se kterým se potýká celá Česká republika, nejenom my. Lékaři chybějí všude. Musíme nastavit nový model fungování zdravotní péče v Moravskoslezském kraji,“ vysvětlil náměstek hejtmana Martin Gebauer důvod, proč svolal zástupce všech sedmi zřizovatelů 17 moravskoslezských nemocnic, tří největších zdravotních pojišťoven v regionu i ředitele krajské záchranné služby.

„V regionu je hodně nemocnic a málo lékařů. Žádný kraj nemá 17 nemocnic jako náš. Situace je dlouhodobě neudržitelná, bude nutná restrukturalizace, ne každá nemocnice může dělat všechno. Dohodli jsme se, že nám všechny nemocnice co nejdříve poskytnou informace o počtu personálu i obsazenosti svých interních oddělení. Odbor zdravotnictví krajského úřadu je zpracuje a navrhne restrukturalizaci, o níž bychom se mohli ve stejné sestavě pobavit už za měsíc,“ konstatoval náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Předpokládá, že pravděpodobně zaniknou některá interní oddělení, protože další lékaře není kde brát. „Neznamená to ale, že chceme rušit interní lůžka. Spíše se některá změní z akutních na následnou péči,“ konstatoval náměstek hejtmana.

Jednání s poskytovateli zdravotní péče se zúčastnil i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Iniciuji vznik odborné pracovní skupiny, která se bude tímto problémem zabývat. Jsem připraven najít pro tyto systémové změny i politickou podporu. Věřím, že se poskytovatelé a plátci zdravotní péče dohodnou na přijatelném kompromisu a veřejnost, starostové měst a obcí toto rozumné řešení přijmou. Vždyť k čemu by pacientům byly nemocnice bez doktorů? Kraj také zváží, jak pomoci ostravské lékařské fakultě, aby mohla vychovat více absolventů, kteří by našli pracovní uplatnění v regionu,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.