Nejnovější zprávy: Pamatujete? Před 60 lety byl otevřen dům kultury Akord Albrechtice u Karviné: Když mrtví vstávali z hrobů a vyděsili zloděje na hřbitově

Sport

V lednu před 88 lety sehrály Vítkovice první utkání!

Magazín PATRIOT a HC VÍTKOVICE RIDERA připravili seriál, který připomene některé slavné okamžiky z devadesátileté historie klubu.

Foto: Archiv HC VÍTKOVICE RIDERA

Čtvrtek 2. ledna 1930 – den, kdy poprvé ostravský hokejový tým pod hlavičkou SSK Vítkovice vyjel na led k opravdovému a nefalšovanému zápasu. Sice jen přátelskému, ale i tak se jednalo o přelomový moment.

Vítkovický hokejový klub slaví 90. výročí svého založení. Předchůdci dnešního HC VÍTKOVICE RIDERA se poprvé sešli 23. prosince 1928 ještě pod hlavičkou SK Moravská Ostrava na kluzišti u krematoria (kde dnes stojí Dům kultury města Ostravy).

Jako SKMO také odehráli první sezonu, jenže poté, co se fotbalový klub SK Moravská Ostrava rozhodl ukončit podporu hokeje, musel si tým vedený brankářem a mecenášem Vilémem Rokytou najít nové útočiště.

Podařilo se domluvit přesun do Vítkovic, do organizace slavného SSK Vítkovice. V neděli 1. prosince 1929 se konala oficiální ustavující schůze hokejového odboru SSK Vítkovice, která potvrdila přesun kompletního mužstva původního SKMO do Vítkovic. Pak následovala řada tréninků, až přišel onen slavný den, kdy tým měl v barvách Vítkovicíc absolvovat svůj první oficiální zápas.

Nešlo sice o premiéru pro hráče samotné, ale na kluzišti SSK Vítkovice u Sportovního pavilonu u sadu Jožky Jabůrkové ve Vítkovicích to byla velká událost. Vítkovice mají svůj hokejový tým. Byl čtvrtek 2. ledna 1930 a soupeřem byl rezervní tým úspěšného fotbalového klubu SK Slovan Moravská Ostrava, který také v zimně provozoval hokejový tým, dokonce hned dva.

Zápas na Sportovním pavilonu ve Vítkovicích sledovalo 300 diváků a domácí Vítkovice zvítězily 5:1! Zajímavostí bylo, že se hrálo za umělého osvětlení od 20 hodin a tehdejší první brankář a zakladatel vítkovického týmu Vilém Rokyta nastoupil v útoku dokonce vstřelil gól – zvyšoval na 4:1.

Pro Vítkovice to byla úspěšná premiéra. Ukázalo se, že rezerva SK Slovanu nebude dostatečným soupeřem. Proto napříště už se Vítkovicím postavil A-tým Slovanu, a také němečtí poloprofesionálové z Opavy Troppauer EV. A tým SSK Vítkovice si zápas od zápasu začal vydobývat výsadní postavení.

Dnes je nástupce HC VÍTKOVICE RIDERA jediným hokejovým klubem Ostravy, který přežil z prvorepublikového období až do dnešních časů a je také nejúspěšnějším klubem celého regionu.

Kompletní 90-letou historii vítkovického hokejového klubu mapuje rozsáhlá kniha 90 let hokeje ve Vítkovicích, která vyšla v listopadu 2018 k 90. výročí založení současného HC VÍTKOVICE RIDERA.