Společnost
17/04/2022 ČTK

V Moravskoslezském kraji je nutné zajistit ubytování asi čtvrtině uprchlíků

​Přibližně pro čtvrtinu ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou utekli do Moravskoslezského kraje, bylo nutné zajistit ubytování.

Běženci nejčastěji bydlí v hromadných ubytovacích zařízeních a kraji se zatím daří pro příchozí ubytování zajistit, řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Nejvíce uprchlíků zůstává v Ostravě a ve Frýdku-Místku, nejméně je jich na Bruntálsku.

"Lidé z Ukrajiny nejčastěji pobývají v hromadných ubytovacích zařízeních. Ukázalo se, že tento způsob ukrajinským rodinám vyhovuje nejvíce. Při nabídce přesunu do většího soukromí jich spousta odmítla, v komunitě svých lidí se cítí bezpečněji, snáze si zvykají na život v jiné zemi nebo také věří, že se brzy budou vracet domů," uvedl Vondrák.

V regionu se podle dat z konce pracovního týdne zaregistrovalo přes 15.000 uprchlíků z Ukrajiny, nejvíce prostřednictvím Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), které funguje na ostravském výstavišti Černá louka. Ubytování bylo potřeba najít zhruba čtyřem tisícovkám lidí, převážně matkám s dětmi.

"Zatím se nám daří místa pro uprchlíky zajišťovat. Máme volná místa v dočasných nouzových přístřeších, která se ale snažíme využívat jen okrajově. Za vhodnější považujeme kapacity nouzového ubytování. Na kapacitách ovšem stále pracujeme a ve spolupráci s municipalitami stále hledáme a vytváříme nové možnosti," uvedl Vondrák.

Znovu ale upozornil na skutečnost, že kraj zatím reálný údaj o počtu uprchlíků žijících v regionu, nemá k dispozici. Má totiž pouze statistiky registrovaných lidí, tedy těch, kteří si v kraji vyřídili vízum strpění. "Je možné, že se část uprchlíků přesunula jinam, zatím ovšem neexistuje nástroj, jak tento pohyb sledovat," podotkl Vondrák.

Kraj původně na náklady spojené s řešením uprchlické krize vyčlenil ze svého rozpočtu deset milionů korun. "Rada Moravskoslezského kraje už schválila navýšení o dalších deset milionů korun, abychom mohli v řešení této krize pokračovat. Tyto prostředky využíváme například na provoz KACPU, na hrazení občerstvení lidem v KACPU, tlumočníky, ale i na materiální pomoc buď pro místní uprchlíky nebo přímo pro Ukrajinu," řekl Vondrák.

Právě peníze jsou podle něj stále problémem. "Zatím jsme nemohli vyplatit žádné prostředky na pokrytí nákladů za ubytování, které stát přislíbil. Děkuji všem, kteří ubytování poskytují a zatím neviděli ani korunu. Nezbývá jim než trpělivě čekat, až se podaří nastavit systém vyplácení kompenzačních příspěvků. Věřím, že to bude co nejdříve, a v tomto smyslu komunikujeme se všemi obcemi a ubytovateli," řekl hejtman.

Připomněl, že kraj by od státu uvítal také pomoc při řešení situací s nepřizpůsobivými běženci. "Z Ukrajiny k nám přicházejí lidé, kteří jsou vyčerpaní, často vyděšení. Potřebují naši vstřícnost, náš upřímný zájem, naši pomocnou ruku. Proto mě velice trápí, že nemalý díl naší energie musíme věnovat řešení potíží, které vznikají příchodem vysoce nepřizpůsobivých uprchlíků. Jejich chování často hraničí s kriminalitou, potýkáme se s řešením incidentů, jako je například ničení prostor či zařízení, která mají tyto lidé k dispozici. Objevují se incidenty, které enormně narušují v KACPU i dalších ubytovacích kapacitách bezpečnost, hygienu, ale také tak důležitou atmosféru klidu," řekl hejtman, který od vlády očekává systémové řešení tohoto problému.

Do pomoci uprchlíkům se v regionu zapojuje řada měst a obcí, institucí i neziskových organizací, které pomáhají s výběrem a distribucí materiální pomoci. V Ostravě stále funguje sběrné místo materiální pomoci ve Wattově ulici, které město zprovoznilo krátce po vypuknutí válečného konfliktu. Dosud jej navštívilo přes 3100 dárců. Před časem ale město kvůli jejich nižšímu zájmu zkrátilo provozní dobu sběrného místa.

"Dary významně pomáhají v prvních týdnech pobytu uprchlíků u nás. Veškerá materiální pomoc je ze sběrného místa města distribuována k potřebným do KACPU, Potravinové banky v Ostravě, distribučnímu místu Moment na Černé louce, ale také na Ukrajinu," uvedla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

Podle ní jsou stále zapotřebí zejména trvanlivé potraviny, hygienické potřeby nebo jednorázové nádobí.

Sdílejte článek