Společnost
22/06/2023 Petr Sobol

V pátek se znovu otevře Malý svět techniky, nabídne řadu novinek

V Malém světě techniky U6 v ostravských Dolních Vítkovicích končí rozsáhlá obnova, obměna a další zatraktivnění tamních interaktivních expozic.

„Jádrem U6 samozřejmě zůstávají dvě obří plynová pístová dmychadla z let 1938 a 1948, která dohromady váží 1 800 tun. Nyní je ale obklopují nové nebo značně renovované exponáty,“ přiblížil ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

Obnovená expozice Malého světa techniky U6 se pro veřejnost otevře v pátek 23. června od 14:00 hodin. Přinese nové zážitky – interaktivitu, průřez historií technických vynálezů a pokroku. Jednotícím prvkem jsou díla a vize Julese Verna. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na novou část expozice zaměřující se na lodní dopravu. Nejen, že si příchozí vyzkouší závody na šlapadlech, ale i to, jaké je to být kapitánem lodi.

Lidé nově dostanou možnost vystoupat po lávce na plošinu nad dmychadla, zhlédnout je v jejich plné kráse a rozměru, podívat se dovnitř z unikátní perspektivy. „Návštěvníci si také budou moci otestovat potrubní poštu, čili přijít na kloub principu dopravy materiálu přes potrubní tubusy,“ slibuje ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito. Dalším prvkem v U6 bude, kromě tradičně oblíbené obráběcí dílny, nově i kovodílna. Návštěvníci si v ní vyzkouší stříhání, ohýbaní či ražení plechu a mohou si třeba vyrobit i vlastní odznáček.

Renovace Malého světa techniky U6 se uskutečnila díky projektu Postindustriální dědictví příhraničí, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. V rámci tohoto česko-polského projektu byla už dříve vytvořena společná turistická trasa s názvem Stezka uhlí a oceli, na které se nacházejí destinace provázané industriální historií a hornictvím. Novou expozici v U6, která na zmíněný mezinárodní koncept navazuje, zahrnuje jeho náměty a cíle, zhotovila společnost AVT Group a. s.

Slavnostní otevření obnovené expozice Malého světa techniky U6 bude 23. června spojeno s druhým ročníkem „Industriády“ – akce pořádané na podporu industriálních památek v českém a polském příhraničí. Je určena všem generacím, které se mohou těšit na dětskou show plnou písniček a soutěží, vědomostní kvíz pro děti i dospělé, gastrotéku Davida Valíčka a recitál rockové zpěvačky Tanji.

Sdílejte článek