Nejnovější zprávy: Zdrogovaný recidivista ujížděl před policií Ostravou. Nakonec havaroval v lese Neuskutečněné projekty. Krásnou koncertní síň bratří Šlapetů v Ostravě zhatila válka

Společnost

Z Ostravy zmizí 84 metrů vysoký plynojem. Už 10 let se nepoužívá

​Odborná firma v příštích týdnech rozebere 84 metrů vysoký plynojem MAN, který stojí v ulici 1. máje v Ostravě na pomezí Vítkovic a Mariánských Hor a už více než deset let není využívaný.

Foto: Vladislav Sobol

Po rozebrání stavby bude pozemek připraven na sanaci starých ekologických zátěží, řekl mluvčí skupiny ČEZ, která je vlastníkem areálu, Vladislav Sobol.

Plynojem je široký 54 metrů. Váží téměř 1600 tun a jeho nadzemní část představuje 1200 tun ocelových konstrukcí a 400 tun betonových závaží, které jsou součástí pístu. Jednotlivé díly postupně snese k zemi obří jeřáb, na odstranění plynojemu se budou podílet i specialisté ze společnosti ČEZ Energetické služby.

Tento týden se začíná montáží ramen jeřábu. "Přibližně za deset dní se začne s postupným snášením jednotlivých dílů. Demontáž by měla být hotova za necelé tři měsíce, pak budou ještě v areálu pokračovat dokončovací práce," řekl Sobol.

Plynojem stojí přímo u rušné ulice 1. máje, po níž jezdí i tramvaje. "Probíhající práce by provoz na ulici 1. máje neměly výrazně omezit, ale je nutné počítat s výjezdem vozidel ze staveniště," uvedl Jaromír Vítek, který má ve firmě ČEZ Energetické služby na starost bezpečnostní procesy.

Sobol uvedl, že po demontáži plynojemu připraví ČEZ pozemky na další průzkum starých ekologických zátěží, který vymezí jejich aktuální rozsah.

"Specializovaná firma navrhne následnou sanaci pozemku. Sanaci bude provádět na své náklady v rámci řešení starých ekologických zátěží stát prostřednictvím ministerstva financí," uvedl Sobol.

Plynojem byl vybudovaný v roce 1939 a sloužil k vyrovnávání přetlaku potrubní sítě koksárenského plynu a ke skladování přebytků plynu z koksovny v Dolních Vítkovicích.

Zvládl pojmout až 150.000 krychlových metrů plynu. Během let prošel několika modernizacemi a v roce 1994 se propojil plynovodem koksárenského plynu s koksovnami Jan Šverma a Svoboda.

Do zálohy byl odstaven v březnu 2010.