Sport
20/02/2020 Jaroslav Baďura

​Záchranářská mise pokračuje. Prolomí Vítkovice černou sérii s Plzní?

Do Ostravy v pátek míří nejnepříjemnější soupeř, ale na to Vítkovičtí nemohou brát ohled.

Potřebují prolomit černou sérii proti Plzni a potvrdit venku těžce vybojované body. Zápas 47. kola Tipsport Extraligy mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC Škoda Plzeň se hraje ve vítkovické OSTRAVAR ARÉNĚ v pátek 21. února od 17:30 hodin.

Vstupenky na utkání jsou v prodeji za jednotnou cenu 159 Kč, a to buď online v síti Ticketportal.cz, nebo v den utkání od 9 hodin přímo na pokladně arény.

Pět zápasů před koncem základní části, šest kol do cíle. Vítkovická záchranářská mise ani nyní nepolevuje. Body z venku jsou příjemné a potřebné, ale Ostravané nesmí polevit.

V pátek se na jejich ledě bude chtít v nejlepším světle představit Škoda Plzeň, ale domácí potřebují životně důležité body více, než Indiáni. A potřebují ke svému snažení také podporu!

Nečekané vítězství v derby na slezské půdě

Před pátečním střetnutím s Plzní se Vítkovice naposledy do extraligových bojů zapojily v neděli. Na ledě Třince zaskočily úřadujícího mistra a přestože po většinu zápasu dotahovali náskok domácích, v rozhodujícím momentu dokázaly strhnout zápas na svou stranu a zaslouženě odvezly po výhře 3:2 ze Slezska všechny body.

„Další důležitý zápas, který jsme zvládli solidně. Vždy bylo důležité, že jsme dokázali srovnat skóre před koncem třetin, což udržovalo pozitivní energii. Dobré bylo, že i když jsme se ve třetí třetině dostali pod tlak, ustáli jsme jej a nepustili Třinec do tutových šancí. Kluci zahráli zápas srdnatě, odmakali jej a za to si ty tři body zasloužili,“ souhlasil asistent trenéra Vítkovic Rostislav Klesla.

Plzeň hraje o čelo. Nezastavitelný Gulaš. Výborný Frodl

Dlouhodobá bilance prozrazuje, že zatímco pro Vítkovice je Plzeň nejméně příjemným soupeřem, pohled z druhé strany nabízí zcela obrácenou skutečnost. Škodovka má ráda zápasy s Ostravany, daří se jí proti nim. Navíc, obecně tým trenéra Ladislava Čiháka patří k tomu nejlepšímu, co současná Extraliga nabízí

Indiáni hraji o čelo tabulky, v poklidu mají postup do čtvrtfinále v kapse, ale nic nevypouštějí, potřebují co nejlepší umístění pro domácí výhodu pro play off. Hra Západočechů, to jsou obrovské individuality v rámci fungujícího celku.

Milan Gulaš? Lídr produktivity a ofenzivy nejen Plzně – ve 45 zápasech 70 bodů na kontě – daleko nejlepší hráč celé soutěže. Dominik Frodl v bráně v nedělním utkání s Olomoucí zapsal už sedmé čisté konto letošní sezony a je nejlepším brankářem Extraligy. Škodovka vyhrála v neděli na vlastním ledě 3:0 a s pozitivní náladou může cestovat do Ostravy. Nejhorší pro soupeře – a výhodou pro Plzeň – je fakt, že stranou superproduktivního Gulaše zůstávají další velice výkonní hráči.

Například v klubové statistice druhý Tomáš Mertl by se 37 kanadskými body hrál prim ve kterémkoli jiném extraligovém týmu. Bodově se daří i obráncům, kteří jsou velkou podporou pro ofenzivu. Snad jedinou malou slabinkou, která se Plzni dá vytknout, je v této sezoně hra venku, kde má mírně negativní bilanci.

Na druhé straně váhy však je zase mocně pozitivní bilance proti Vítkovicím, které Škodovka v minulém ostravském zápase sestřelila 5:0. Pikantní bude zápas pro Patrika Zdráhala, který se vrací na vítkovický led, ale poprvé v roli hosta.

V pozici domácího hráče jej ale nepřivítá dlouhodobě zranění Plzeňák Miroslav Indrák, který putoval do Ostravy právě výměnou za Zdráhala a pro kterého po operaci ramene sezona předčasně skončila.

Cesta za body vede přes eliminaci chyb a vyloučení

Z kabiny Vítkovic v těchto dnech logicky nezazní nic převratného. Každý zápas je klíčový, každý bodík může rozhodnout. Ostravané se v poslední době radovali víckrát venku, než doma, respektive dokázali zvítězit na ledech favorizovaných týmů, zatímco doma naposledy v podstatném utkání s Pardubicemi zůstali bez bodu.

Nemohou se ale ohlížet napravo nalevo. Musejí věřit a hlavně si body vybojovat, a ve snažení nutně potřebují i pozitivní podporu z tribun. „Náš boj pokračuje. S vědomím toho, že se proti nám postaví kvalitní tým, vedený nejlepším extraligovým hráčem a který dokáže být smrtící především v početních výhodách, musíme jednoznačně eliminovat naše vynucené a především nevynucené chyby. To znamená i zbytečné fauly, hlavně v útočném pásmu.

Každopádně situace na spodku tabulky je čím dál tím více zamotaná. Po výhře Litvínova nad Třincem mají poslední tři týmy stejný počet bodů. Vítkovice mají na trio Verva, Dynamo, Kladno náskok pěti bodů, ale oproti Rytířům a Pardubicím mají odehráno o jeden a oproti chemikům o dva zápasy více, takže realita je taková, že Ostravané jsou stále v boji o záchranu a nemají vůbec nic jisté. I proto potřebují i za podpory fanoušků v pátek uspět.

Sdílejte článek