Společnost
19/05/2021 Jaroslav Baďura

Zachraňte Strom hrdinu. Více než 230 let stará lípa v Ostravě bojuje o přežití

Hlasy lidí v anketě Strom roku mohou pomoci zachránit unikátní lípu rostoucí v Ostravě.

Do finále 20. ročníku ankety Strom roku, za kterou stojí Nadace Partnerství, postoupila dvanáctka kandidátů ze sedmi krajů.

Porota letos vybírala z rekordních sedmasedmdesáti návrhů. Speciální ocenění Strom hrdina si vysloužila i Lípa Na Podborčí ze Slezské Ostravy.

V anketě Strom roku budou Moravskoslezský kraj reprezentovat hned dva finalisté: dub letní s přízviskem valašisko tvrdé z Kozlovic a lípa z Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí.

Speciální ocenění Strom hrdina si vysloužila i Lípa Na Podborčí z Ostravy a Kedroňova metasekvoj z Bohumína. Letní online hlasování v anketě Strom roku se otevře od 21. června na www.stromroku.cz.

Letošní novinkou je rozšíření Stromojízdy o setkání s navrhovateli stromů, kterým byl udělen čestný titul Strom hrdina.

„Cílem ankety Strom roku je nejen upozornit na staré a významné stromy, ale také na ty, které ohrožuje lidská činnost či zdravotní stav. Tyto stromy potřebují nejen péči, ale i pozornost. V rámci letošního ročníku jsme se tedy rozhodli zařadit tyto stromy do Stromojízdy a zajistit jim publicitu, kterou si zaslouží,“ popisuje změny koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Jedním z takových stromů je i lípa z Ostravy, která zůstala jako poslední připomínka původně zemědělské, později hornické lokality Podborčí. Do soutěže ji přihlásil Spolek Pestré vrstvy spolu s Městským obvodem Slezská Ostrava, Ostravským muzeem, Spolkem Fiducia, Okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu.

Lípa malolistá byla vysazena před 236 lety v původně zemědělské osadě Na Podborčí. Od další osady Hranečník oddělovala Podborčí klikatící se řeka Lucina, jak se tehdy nazývala, a směrem na jih ji obepínal les Borek, který jí dal také jméno.

Příběh lípy začíná někdy kolem roku 1785. Strom, který někdo zasadil na předzahrádce gruntu číslo 48. Poklidný, zemědělský život osady se změnil v polovině 19. století, kdy se nedaleko zaniklého rybníka Zárubek začalo těžit uhlí.

Starousedlíky na Podborčí obklopily těžní věže i hornická kolonie. Dnes z ptačí perspektivy uvidíte místo usedlostí, těžních věží a kolonií jen hustý les. Podborčí se stalo symbolem ostravské krajiny, kterou od základu proměnil proces industrializace.

Starobylá osada zanikla pod navážkou hlušiny z těžby černého uhlí, usedlosti a pole překryla strusková halda, která se dnes zvedá do výšky nad tramvajovou tratí a prorostla jí nepřístupná džungle. Každý den tak cestující jezdí přímo centrem původní osady a lidskou přítomnost jim připomínají jen zbytky staré hornické kolonie Jakubky, kterou vidí z oken tramvají.

Úplně všechno však těžba pohřbít nedokázala. Po starém Podborčí zůstala jediná, ale za to stále živá připomínka - lípa, která byla v roce 1990 prohlášená za památný strom. Její obvod je úctyhodných 482 centimetrů.

V současné době však její majestátní koruna schne, dlouhé a klikaté větve slábnou a odlamují se a strom napadlo jmelí. Statná lípa se ztrácí mezi odpadky haldoviny. Už není solitérem, zarostla v džungli. Spolek Pestré vrstvy bojuje za její záchranu.

Foto: Jana Pondělíčková

Pokud lípa bude v soutěži ohodnocena, získá navrhovatel stromu finanční prostředky na její ošetření.Tradiční focení a setkání s ambasadory v rámci Stromojízdy bude letos rozděleno do tří etap a potrvá od 27. května do 9. června.

Stromy profesionálně zachytí fotografka Lucie Mojžíšová. Hlasovat bude možné od 21. června do 12. září.

Vítězný Strom roku bude vyhlášen 22. září v Brně a získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia.

Stejně jako předchozí vítězové bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku.

Sdílejte článek