Nejnovější zprávy: Bráchové chtěli mexické bistro, teď s Los Capolitos nestíhají otvírat nové pobočky Beskydy lákají. Turisté v nich loni utratili přes 1,3 miliardy korun

Společnost

Zázrak před Vánoci. Po letech utrpení má Honzík chytrý dům snů

​Těžce zkoušený Honza Vavřík prožil jeden z nejšťastnějších dnů ve svém těžkém životě. Šestatřicetiletý muž upoutaný na lůžko spolu s rodiči dnes slavnostně převzal klíče od nového domu snů.

Foto: Petr Broulík

V něm se může nepohyblivý muž přemisťovat pomocí chytrých zařízení a vše v tomto rodinném domě je uzpůsobeno, aby se tady Honzovi dobře žilo. Vavříkovi dnes převzali klíče a do čtrnácti dnů se do domu nastěhují.

„Tak vás všechny vítám u nás doma. To, co cítím, se nedá vyjádřit slovy. Děkuji všem ze srdce,“ vypravil ze sebe dojatě Honza Vavřík, když po čtrnácté hodině přestřihl pásku ke dveřím domu. Jeho otec řekl: „Nevím, jestli vůbec taková slova existují, obrovské díky všem, kteří se na té stavbě podíleli. Dnes už jsem doma v Zábřehu Honzu dostal do výtahu z posledních sil, tam už to nejde,“ řekl tatínek postiženého muže.

Na dům pro rodinu Vavříků se složili ve veřejné sbírce tisíce dárců především z řad uživatelů internetu, ale sponzorsky ho pomohla vybudovat i řada firem. A to především díky tomu, že příběh rodiny Vavříků z Ostravy-Zábřehu zaujal rodinu Kovalských.

Ti vychovávají syna Olivera, který rovněž bojuje se zákeřnou nemocí SMA. Kovalští na jeho léčbu sháněli peníze, ovšem i přes velikou podporu je nezískali včas, a tak prostřednictvím nadačního fondu, nazvaného Patříme k sobě Oli, pomáhají jiným lidem s podobnou diagnózou.

Na „chytrý“ dům snů lidé darovali nakonec téměř devět milionů

Kovalští se rozhodli pro Vavříky, ale také pro další nemocné, postavit v Ostravě-Hrabové dům s veškerým potřebným zařízením pro lepší život hendikepovaných.

Loni v létě vyhlásili sbírku, do které se vložily i známé osobnosti. Příběh rodiny Vavříků zveřejnila na svém Instagramu známá influencerka Nikol Leitgeb rozená Štíbrová, s pomocí přišli Olga Lounová, Petra Hřebíčková, Anna Geislerová, Karel Šíp nebo Sandra Pogodová. Ti všichni, a mnozí další, se postarali o to, že se potřebná částka nakonec vybrala, a tak se mohlo začít stavět.

Nakonec se vybralo přes 8,8 milionů korun, prozradil Bohumil Kovalský, který dnes vítal v domě Vavříků i spoustu hostů z různých firem, které pomohly nezištně dům vybudovat a osadit ho řadou technických vymožeností, které bude moci rodina Vavříků využívat.

Portálový jeřáb, kolejnice i záložní zdroje pro výpadky elektřiny

Honza Vavřík se může po přízemí domu pohybovat pomocí elegantního stropního zvedacího systému, tedy v principu portálového jeřábu, který využívá tří kolejnic v hlavním pokoji s kuchyní, a pomocí tohoto zařízení se dostávat na další kolejnice v chodbě a dále v prostorné koupelně.

Kolejnice vedou i do „strojovny“ domu, kde jsou dokonce záložní zdroje pro případný výpadek elektřiny a také se tu dá pohodlně zaparkovat Honzův elektrický vozík a vyjet s ním zase ven. Dům je také připraven pro vybudování fotovoltaické elektrárny.

Transportní zařízení dokonce výrobce zapůjčil Vavříkům i do jejich bytu ve věžáku v Ostravě-Zábřehu, kde už postarší otec Honzy, který dostal nedávno i covid, musí složitě a komplikovaně dopravovat syna do výtahu, aby mohl aspoň někdy pobýt venku mimo byt.

Rodina Vavříků totiž doposud bydlela ve dvoupokojovém bytě v devátém patře panelového domu v Ostravě-Zábřehu. Honza se tak svým otcem dostal ven jen několikrát ročně. To už se ale dneškem změnilo. Honza vždy prý snil o tom, že se z postele bude moct dostat rovnou ven. A to se mu splní díky velkému francouzskému oknu v přízemí. Otevře a bude venku.

Honza může hlasem tlumit světla, otvírat dveře či zavolat pomoc

Chytrý dům je napojený na centrální počítač a dokáže mu třeba říci, že v bytě je přetopeno a má přestat topit. Všude v domě jsou dotykové vypínače, které dokážou nejen tlumit světlo, ale i měnit jeho náladu a barvu. Vypínače dokážou i zavolat pomoc, ovládat žaluzie nebo tlumit hlasitost reprodukované hudby v domě.

„Vavříkovi dnes poprvé vidí dům kompletně zařízený s nábytkem. Některý nábytek jsme získali od ostravské firmy sponzorsky, třeba konferenční stůl nebo televizní stůl v jednotné úpravě. Další firma celý dům sponzorsky vymalovala,“ řekl Bohumil Kovalský.

Jiná firma poskytla do domu technologii, která umožňuje Honzovi a jeho rodinným příslušníkům ovládat hlasem třeba osvětlení bytu, ale i zámky u vstupních dveří, když někdo zazvoní. To vše bude spojeno s televizí a kamerami u dveří nebo u branky. Technologie umožňuje i hlasem zavolat pomoc, může domu nařídit, aby spustil alarm. „Těch funkcí je strašně moc,“ říká Bohumil Kovalský.

Perličková lázeň, pohodlné WC či podlahové topení

Koupelna je vybavena i perličkovou lázní, která je velkou pomocí pro lidi, kteří se jako Honza Vavřík nemohou hýbat. Masíruje, a tedy prokrvuje tělo. „Záchody jsou dále ode zdi, než bývají, splachování je blíže uživateli. Když se stane, že necháte v domě dlouho puštěnou vodu, automaticky se zastaví její přívod,“ vysvětluje Bohumil Kovalský.

V podlaze celého domu je topení, jehož pokládku darovala do domu firma, které je vyrábí. "Získali jsme i tepelné čerpadlo, které ušetří spotřebu energií, než kdyby byl v koupelně bojler na elektřinu,“ říká Bohumil Kovalský.

Postavit chytrý dům pomohla výrazně firma RD STYL

Dům Vavříků má přízemí a patro, takže jednou může sloužit jako dvě samostatné bytové jednotky. Oproti ostatním domům v této vznikající čtvrti je upravený, má například výtah do prvního poschodí. Honza Vavřík bude obývat s rodiči tento „chytrý“ dům takzvaně na dožití.

Tento dům pomohla vybudovat především firma RD STYL, která v Ostravě-Hrabové buduje 34 takovýchto rodinných domků. Stala se generálním dodavatelem a partnerem stavby domu pro Vavříky. Tento rodinný dům je v některých detailech jiný než ostatní domy z jejího developerského projektu v Ostravě-Hrabové.

Firma RD STYL především darovala pozemek na stavbu domu a hlavně upravila projekt k domu. Dům Vavříků má v prvním patře například chodbu a více místností, v jedné by měla být například kancelář ošetřovatelky.

Fotogalerie