Společnost
07/10/2024 Petr Broulík

FOTO: Špičkoví dřevorubci měřili své síly v amfiteátru nad Frenštátem

Foto: Petr Broulík

Pršelo, až lilo. Přesto se nejlepší dřevorubci z celé republiky sjeli v sobotu do Frenštátu pod Radhoštěm, aby tu v amfiteátru na Horečkách řezali a vší silou sekali do pevně uchycených špalků a kusů kmenů.

Přes opravdovou nepřízeň počasí si však i tak přišlo efektní podívanou vychutnat několik desítek diváků včetně několika drsných Valachů, kteří mistrné drvoštěpy doprovázeli ohlušujícím řevem velké řehtačky či masivního kravského zvonu.

Účastníci juniorského mistrovství Evropy, světa, a vůbec elita tohoto adrenalinového sportu, jako Matyáš Klíma, Zdeněk Mařas, Ivan Mamuška, Martin Maděra, Tomáš Vostál, Jan Kamír, Martin Novotný, Ladislav Fikar Karel Diviš, Václav Langmajer či Martin Maděra, se pod skokanským můstkem na Horečkách účastnili v Beskydech vrcholu české dřevorubecké sezony v podobě mezinárodní dřevorubecké soutěže STIHL TIMBERSPORTS.

Super disciplína: přeseknutí špalku v třímetrové výšce

Elitní dřevorubci se na Horečkách utkali ve čtyřech, respektive v šesti disciplínách. Pro představu, disciplína Saw spočívá v tom, že soutěžící musí co nejrychleji a nejpřesněji uříznout kotouč dřeva pomocí motorové pily. V disciplíně Standing Block Chop musejí závodníci nejrychleji přesekat vzpřímený špalek, jako by káceli strom. V disciplíně Single Buck musí dřevorubec ruční pilou co nejrychleji přeříznout špalek dřeva a v disciplíně Underhand Chop sekají sportovci špalek, na kterém stojí, což simuluje tradiční techniku štípání dřeva.

To vše musely v sobotu od dopoledních hodin absolvovat i odvážné ženy a junioři, muži pak soutěžili i ve dvou extrémních disciplínách. Disciplína Springboard spočívá v tom, že soutěžící musí ve dvou úrovních vytvořit stupně na kmeni stromu, na které se následně za pomoci vložených prken vyšplhají a přetnou špalek umístěný více než tři metry nad zemí.

Proti zranění mají soutěžící na nohách „drátěné košile“

Při poslední disciplíně Hot Saw sportovci používají speciálně upravené motorové pily s obrovským výkonem k co nejrychlejšímu uříznutí tří kotoučů z masivního špalku.

Někteří borci nestihli limit, protože dřevo na soutěži bylo opravdu pořádně tvrdé, a tak byli v disciplíně rozhodčími diskvalifikovaní. „Proto je pro borce nejdůležitější zvolit správnou sekeru a správně naostřenou,“ řekl jeden ze závodníků a dodal, že občas se při závodech stane, že sekera dřevorubci „ujede“. „Proto mají závodníci povinně neproseknutelné ponožky, což jsou vlastně na nohách navlečené jakési nohám uzpůsobené drátěné košile a sekera by jimi neměla proniknout,“ vysvětlil moderátor mezinárodní dřevorubecké soutěže STIHL TIMBERSPORTS, která i přes nepřízeň počasí nabídla celý den ve Frenštátě pod Radhoštěm adrenalinovou zábavou a obdivuhodnými výkony.

A jak republikové a mezinárodní klání drvoštěpů dopadlo? Klání dřevorubců mužů Czech Pro Championship 2024 ve Frenštátě pod Radhoštěm nakonec vyhrál Martin Kalina, druhý skončil Matyáš Klíma a třetím nejlepším sportovním dřevorubcem se stal Zdeněk Mařas.

Sdílejte článek