Nejnovější zprávy: ​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů! Centrem Ostravy prošel první průvod hrdosti gayů a leseb

ŽIVOT NA FARMĚ

Život na farmě: Šťastná koza ve Velkých Albrechticích

Unikátní seriál Magazínu PATRIOT přibližuje životy lidí a zvířat z farem Moravskoslezského kraje a okolí.

Foto: Miroslav Hodeček

Kvůli kozám vstává ve 3:30 a v 9 večer jde ještě krávám poklidit chlév.

„Je to celodenní dřina a člověk paradoxně není svým pánem, jeho pánem je mléko. Život jsme museli přizpůsobit přírodě a počasí,“ povzdechne si s lehkým úsměvem paní Markéta, zatím co se jí na klíně uvelebila fenka Pepina. „Ale furt mě to ještě baví.“

Ekofarma Šťastná koza ve Velkých Albrechticích funguje od roku 2009. Provozuje jí paní Markéta s manželem a nejstarším synem. Po příjezdové cestě se dostanete přímo na dvůr velkého statku.

Uvítací výbor je tvořen dvěma psy a kočkou, která se líně protahuje na dřevěných schodech do domu. Na nedaleké louce se za elektrickým ohradníkem spolu se dvěma kravami pase stádo koz.

„Soustředíme se především na produkci kozího mléka a sýrů. Máme šestatřicet koz, dvě krávy, tři psy, kočky, slepice a měli jsme i dva koně.“

Rodina farmaří na pastvinách o rozloze 10ha, farma tedy dosáhne na dotace, ale uživit se jen mléčnou výrobou je i tak těžké. Sýry jsou v podstatě sezónní výrobek, je tedy třeba neustále vymýšlet obměny, zavádět novinky, sledovat trendy a přilákat zájemce i jinak.

„Měli jsme tu už i pár hostů, kteří se na nás přijeli podívat, zkusili si prožít pár dní na farmě, zapojili se do každodenních prací, atd. Často to byli lidé z města, kteří přijeli vyvětrat hlavu a byli šťastní, když mohli třeba jen shrabat seno. Možná je i toto směr, kterým se vydáme. Nabízet lidem život na farmě.“

Paní Markéta podobné pocity zná. Pracovala přes deset let v kanceláři, dlouhou dobu byla na pozici disponentky v obchodním domě s nábytkem. „Po těch letech jsem se už i venku dívala pomalu na každou židli a kontrolovala ty prkna, spoje, jestli je konstrukce v pořádku. Už mi z toho hrabalo,“ vzpomíná s úsměvem na dobu před tím, než se zrodila myšlenka založit ekofarmu.

„Potřebovala jsem se vrhnout na něco, co by mi dávalo smysl.“ Manžel, který na farmě pomáhá, přestože má vlastní stálou práci, ji tenkrát podpořil a tak začali s prodejem mléka ze dvora.

Každý den je třeba vyvést zvěř na pastvu, poklidit chlév, podojit a zpracovat sýr a další produkty. Kromě běžných prací „na baráku“ také síct seno, shrabat jej, sušit, přemisťovat ohrady a další.

Za nejtěžší považuje Markéta právě tento neustálý zápřah a organizaci času podle toho, kdy je třeba co udělat. Řídit se musí podle počasí, fáze procesu zpracování produktů nebo třeba laktace dobytka.

„Nikdo to za vás neudělá.“ A co považuje za největší plus? „Cítím se být osvobozena od ruchu města, od konzumní společnosti. Když jedu jednou za čas do obchoďáku, koupím si co nejrychleji co potřebuju, třeba boty, a zase jdu. A ještě raději troje naráz, abych od toho měla chvíli pokoj,“ usměje se a pozoruje vlaštovky, které každé jaro přiletí do chléva a dělají jí společnost při práci.

Farma nyní nabízí tyto produkty: čerstvé „syrové“ kozí mléko, kozí syrovátku, různé druhy čerstvého kozího sýra, různé druhy zrajícího sýra, tvaroh, jogurt z kozího i kravského mléka, med a vejce.

Zboží lze objednat na telefonu 737171512 nebo přes email info@stastnakoza.cz. Pokud byste farmu rádi navštívili, naleznete ji na adrese Velké Albrechtice č.p.95, 742 91, okr. Nový Jičín.

Více se dozvíte také webu farmy www.stastnakoza.cz.

Fotogalerie

Foto dne