Proměny kraje
07/11/2020 Jaroslav Baďura

A že mládež je prý zkažená. V kraji pomáhají v nemocnicích už stovky středoškoláků i jejich pedagogů

​V nemocnicích a sociálních zařízeních v Moravskoslezském kraji pomáhá pětistovka středoškoláků i jejich pedagogů.

A to nejen na základě rozhodnutí o pracovní povinnosti za nouzového stavu, která vydal hejtman kraje Ivo Vondrák. Pracovat chodí také v rámci odborné výuky nebo jako dobrovolníci. Přidala se k nim i řada jejich pedagogů.

„Tato nelehká doba bude pro žáky zdravotnických škol i těch se sociálním zaměřením obrovskou školou. V nemocnicích nebo sociálních zařízeních nasbírají cenné zkušenosti, které ve svém budoucím povolání jistě zúročí," řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Někteří budoucí zdravotníci totiž pracují přímo na covidových jednotkách nebo jezdí s covid sanitkou. Jiní jsou k dispozici na odběrových místech nebo v lékárnách, další se zapojili do pomocných prací, jako je měření teplot pacientů nebo dezinfekce nemocničních prostor.

"Žáci oborů zaměřených na sociálních činnost pak pomáhají například v domovech pro seniory nebo v centrech sociálních služeb,“ vyjmenoval náměstek hejtmana a upřesnil, že v nemocnicích napříč celým regionem pomáhá v rámci odborné praxe nebo na základě rozhodnutí hejtmana kraje 230 žáků z šesti zdravotnických škol zřizovaných krajem a 95 studentů krajské vyšší odborné školy zdravotnické.

Poskytovatelé služeb v sociální oblasti aktuálně využívají pomoc 58 žáků a studentů ze šesti škol zřizovaných krajem, o jejichž zapojení rozhodl hejtman kraje.

„Jsem velmi rád, že se našli i takoví, co nečekali na výzvu a nabídli svou pomoc jako dobrovolníci. Zatím jich je zhruba 140 ze zdravotnických a sociálních oborů vzdělávání. Nejvíce jich je ze zdravotnických škol ve Frýdku-Místku, Karviné, Ostravě, ale také z Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální v  Ostravě-Mariánských Horách,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczn.

Dodal, že se k dobrovolníkům přidali i mnozí pedagogové, kteří pomáhají ve všední dny, ale také o víkendech a státních svátcích. Při tom ovšem v plném rozsahu nadále distančně vyučují své žáky.

„Velmi si tohoto přístupu svých kolegů vážím. A oceňuji i pomoc našich studentů, kterých je zapojeno v nemocnicích v Havířově a Třinci celkem 54. Jako ředitel školy jsem moc rád, že se naše škola zapojila a žáci tak získají zkušenosti, také si uvědomí svůj občanský postoj v této nelehké době a jsou tak prospěšní regionu,“ uzavřel ředitel Střední zdravotnické školy Karviná Wieslaw Farana.

Sdílejte článek