Proměny kraje
12/04/2024 Petr Sobol

Kraj podpoří opravy dalších památek, prokoukne kostel i historické kino

Ilustrační foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj navýšil finance na obnovu kulturních památek v regionu. K březnovým 12 milionům korun, které pomohly s financováním celkem 27 projektů, přidali krajští radní 10 milionů.

Kraj tak podpoří dalších 25 žádostí, které byly v březnu na základě hodnocení pouze na seznamů náhradníků. Souhrnně tedy 22 miliony korun podpoří 52 projektů.

„Jsem moc rád, že se nám na památkovou péči podařilo téměř zdvojnásobit alokaci. V našem kraji je velké množství objektů, které mají historicko-kulturní hodnotu, a které jsou důležitým svědectvím a odkazem pro budoucí generace. Bohužel je nemožné, aby kraj vyhověl všem žadatelům o podporu. Jak je ovšem teď vidět, dobrá vůle zde je, a tak se nám podařilo najít v krajském rozpočtu na obnovu památek další peníze. Celkem 10 milionů korun rozdělíme 25 projektům, které byly v dotační výzvě zařazeny na seznam náhradníků,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

V minulém měsíci schválili krajští zastupitelé rozdělení 12 milionů korun, podpořili například opravy roubenek ve Štramberku, záchranu zámku ve Slezských Pavlovicích, obnovu Jurkovičovy sušárny ve Frenštátě pod Radhoštěm, rekonstrukci venkovského domu v Heřmanovicích, opravu kamenné zdi fulneckého zámku, ale také příspěvky na rekonstrukce kostelů. Například kostel sv. Jiří v Pelhřimovech, kostel Narození Panny Marie v Andělské Hoře, kostel sv. Bartoloměje ve Studénce nebo třeba kostel sv. Jiří v Dobré.

„Mezi nově podpořenými obnovami kulturních památek najdete například úpravy historického venkovského domu ve Štáblovicích, záchranu sklípku v obci Vraclávek na Bruntálsku, obnovu historické budovy kina Central v Českém Těšíně nebo třeba renovaci prvorepublikové radnice ve Starém Bohumíně. Přispějeme i na opravy kostelů v Příboře, Krnově nebo například Holčovicích. Těší mě, že obce nebo i soukromé subjekty o významné památky náležitě pečují, Moravskoslezský kraj tyto aktivity v rámci svých možností bude podporovat i do budoucna,“ dodal Curylo.

Sdílejte článek