Společnost
19/05/2022 Petr Sobol

Boboffka v Čeladné chystá další lákadla. V jejím okolí vyroste velký zábavní areál

Boboffka v Čeladné funguje třetím rokem. Její popularita stále roste, provozovatelé ale rozhodně neusínají na vavřínech a plánují velké novinky.

Boboffka je umístěna v masivu hory Malá Stolová v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Nabízí parádní adrenalinový zážitek pro malé i velké, už brzy se však v okolí téměř kilometr dlouhé dráhy začnou budovat i další atrakce. Nejen o tom, co se chystá, jsme si popovídali s provozním bobové dráhy Janem Vřetionkou.

Jak se letošní sezona zatím vyvíjí?

Budeme v provozu třetí léto, fungujeme od prosince roku 2019. Celé naše fungování bylo spojeno s covidem, takže dosud nemáme srovnání s klasickými roky bez koronaviru. Naše atrakce je stále relativně nová a dostává se do povědomí lidí, ale z letošních čísel vidíme, že jdeme správnou cestou. Lidé se k nám vracejí, hledají zábavu a to nás těší. Komunikujeme i s okolními hotely, jejichž hostům se snažíme naši atrakci nabídnout, a i od nich víme, že turistický ruch zase ožívá, což je skvělá zpráva.

Jste pro lidi cílovou destinací, nebo spíše zastávkou na jejich cestě do Beskyd?

Zatím jsme spíše zastávkou při celodenním výletu na cestě do Beskyd, což vnímáme jako naši nevýhodu. Jsme odbočkou během výletů, ale rádi bychom to změnili a stali se cílovou destinací.

Jak byste to chtěli změnit?

Plánujeme vybudovat jedinečný zábavní areál pro rodiny s dětmi. Chceme, aby celý Bobopark lákal k návštěvě Beskyd a stal se místem, kde rodiče s dětmi stráví klidně i celý den. Už na podzim proto začne stavba další etapy v okolí stávajícího parkoviště. Hlavní atrakcí bude vesnice v korunách stromů, tedy komplex domečků zavěšených na masivních dubových kůlech v mnoha úrovních až do výšky 13 metrů. Budou propojeny lanovými mosty s množstvím překážek a prolézacích tunelů. Navazující věž nabídne sjezd na skluzavkách a tobogánech. Spoustu zábavy děti zažijí při hledání cesty ven z velkého dřevěného labyrintu a součástí této etapy je také vybudování dalšího občerstvení, zázemí či posezení dole u parkoviště. Celý areál bude připraven na příští léto.

Věříte, že se pak stanete cílovou destinací výletníků?

Ano, vybudováním nového parku se chceme stát novou cílovou destinací. Zkrátka lokalitou, kde lidé mohou být celý den. Taky víme, že spousta lidí tudy míří na hory, ale nemají si kde sednout. Počítáme proto i s tím, že občerstvení a posezení nebude vázáno jen na návštěvu areálu, ale budou si tam moct sednout i lidé, kteří budou mít cestu okolo.

Plánujete nějaké úpravy taky v okolí samotné Boboffky?

Na sezonu bychom chtěli doplnit odpočinkové plochy přímo u Boboffky. Rozvoj areálu se ale bude odehrávat zejména ve spodní části v okolí parkoviště, kde jsme mimo oblast CHKO. K dispozici máme více než 20 tisíc metrů čtverečních pozemků. Kromě již zmíněných atrakcí, které chceme veřejnosti zpřístupnit příští rok, pracujeme i na dalších etapách. Z návrhů architektů máme opravdu radost a nemůžeme se dočkat až je přetvoříme do reality. Prozradit můžeme zatím jen to, že se děti mohou těšit na spoustu zábavy, při které rozhodně nezůstanou suché.

Máte otevřeno celý rok, nebo jen sezonně?

Jsme celoroční atrakcí. Fungovali jsme i v dobách covidu. Bylo to sice obtížnější, ale nezastavili jsme se. Teď už jsme v každodenním provozu a až do srpna jedeme každý den od 9 do 19 hodin. Budeme oslovovat taky školy a školky. Chceme k nám přivést co nejširší spektrum lidí, aby věděli, že k nám mohou přijít za skvělou zábavou.

Turistických lákadel přibývá. Je těžké se prosadit?

Víme o tom, že vznikají různé zábavní parky, ale naším cílem je dostat lidi do přírody a do Beskyd. Snažíme se spolupracovat s ochránci přírody, ve spolupráci s Hnutím Duha monitorujeme prostřednictvím našich fotopastí pohyb zvěře a šelem v okolí areálu a fungujeme tak, abychom nenarušovali krásnou přírodu, ve které naše dráha leží. Zároveň spolupořádáme různé akce na podporu životního prostředí. Pořadatelům přitom poskytujeme zázemí, parkovací prostory i různé odměny. Rozhodně nemyslíme jen na byznys.

Víte, odkud se lidé o vaší atrakci dovídají nejčastěji?

Snažíme se je oslovovat, máme billboardy, pro marketing děláme hodně. Ale na to všechno je třeba několik let. Nejúčinnější je každopádně doporučení. Do povědomí se nedá dostat hned, ale lidé už o nás ví. Své výlety už spojují i s námi, z čehož máme velkou radost.

V čem je vaše dráha jiná, než ty u konkurence?

Každá dráha je originální a dotváří se na místě. Naše je jedinečná svým umístěním v srdci nádherné přírody. Jsme ale také novější a modernější. Máme nejnovější typ bobové dráhy od předního německého výrobce, který podobné dráhy již mnoho let dodává do celého světa. Princip je stále stejný, vývoj jde ale dopředu především v otázce bezpečnosti. Naše dráha obsahuje řadu moderních bezpečnostních prvků. Na dráze máme indukční brzdy a nehrozí, že by do sebe někdo v cíli narazil. Nechci to zakřiknout, ale pokud nebudeme počítat nějaká bodnutí včely, tak jsme u nás za tři roky neměli ani jeden úraz.

Lidi nejvíc zajímá, jestli se dá dráha sjet na maximální rychlost, bez brždění. Je to možné?

Dá se to. Každý den to testujeme, u každého bobu si vedeme archiv oprav a kontrol. Kontroly se provádí pravidelně, jezdí k nám i speciální technici z Německa. Bezpečnost je pro nás na prvním místě.

Víte, jak nejrychleji se dá vaše dráha sjet dolů?

Popravdě, neměříme to. Záleží na počasí, paradoxně v zimě je dráha rychlejší, protože trubky více kloužou. Záleží taky na větru nebo váze. Uvažovali jsme, že zřídíme časomíru, ale nakonec jsme došli k tomu, že to je proti našemu přesvědčení o bezpečnosti. Nechceme lidi motivovat, aby jezdili co nejrychleji a mezi sebou se trumfovali, protože pak je to na úkor bezpečnosti. Jsme schopni boby pouštět co dvacet vteřin, ale pokud vidíme, že jde na trať někdo opatrnější, kdo se bojí, tak uděláme větší rozestup, aby si jízdu užili i ti, co chtějí jet rychleji. Snažíme se komunikovat a udělat jízdu pro každého co nejlepší.

Jaké úseky na trati jsou nejatraktivnější?

Trať měří 870 metrů a jsou na ní dva karusely. Je super, když se rozjedete a v zatáčkách vás to vytáhne do protipohybu. Dráha je navíc zasazena v krásné přírodě, takže když vyjedete nahoru a je hezké počasí, tak vidíte i Lysou horu. Ty výhledy jsou opravdu krásné. No a k benefitům rozhodně patří i bezpečnost.

Je Boboffka určena pro každého, nebo na ní platí nějaká omezení?

Máme to nastaveno pro děti od tří let. Bob uveze zatížení 150 kilogramů, což je dáno bezpečnostními důvody, protože nechceme bob přetížit. Omezením je taky alkohol, lidi v podnapilém stavu od nás vykazujeme. Chceme, ať si to u nás rodiny s dětmi užijí.

Všude se zdražuje, plánujete taky proto zvedání cen?

V letošním roce určitě ceny měnit nebudeme. Zůstávají v platnosti všechny ceny i balíčky jízd, které mají platnost až 180 dní, takže jej nemusíte vyjezdit napoprvé, ale klidně nechat něco na další návštěvu.

Sdílejte článek