Společnost
22/06/2023 Petr Sobol

Ceny bytů v Ostravě klesly. Zase půjdou nahoru, upozorňují experti

V meziročním srovnání klesly ceny second hand bytů v celém Moravskoslezském kraji o 11 procent, v Ostravě o 12 procent. Nyní ale opět stoupají.

Vyplývá to z dat společností Flat Zone, která analyzovala ostravská společnost Správa investic a nemovitostí (SIAN). Ta je největším specialistou na investiční nemovitosti v Moravskoslezském kraji.

SIAN srovnávala data mezi květnem 2022 a květnem 2023. I přes meziroční propad cen je však evidentní, že za poslední tři roky ceny celkově vzrostly o 46 procent v celém Moravskoslezském kraji a o 43 procent v samotné Ostravě. Největší cenu měly byty krátce před ruskou invazí na Ukrajinu v první polovině února 2022.

Svého krátkodobého dna dosáhly ceny počátkem února 2023. Pak opět začaly stoupat, a to nejen v Ostravě, ale i v celém Moravskoslezském kraji. I tak je však na tom stávající cena bytů, i přes pokles, o mnoho lépe než před třemi lety.

„Ceny nemovitostí se skutečně v Moravskoslezském kraji a Ostravě odrazily ode dna. Je zřejmé, že trh se začíná zotavovat. Hodně investorů, kteří mají k dispozici hotové peníze a nemusí si půjčovat, teď intenzivně přemýšlí o koupi bytu. Relativně vysoká inflace trvá, peníze v bance chřadnou a byty jsou levnější než dřív. I díky tomu pak vidíme, že ceny jdou v rámci města i kraje postupně nahoru,” poznamenal ředitel společnosti SIAN Jakub Vysocký.

Podle jeho slov díky tomuto trendu společnost pozoruje větší zájem klientů o investiční nemovitosti. „Když za investora jednáme o výkupu nemovitosti, potkáváme se s vícero zájemci. Investiční apetit je mnohem větší. Teď se díky poklesu cen nemovitostí otevřelo takové investiční okno, které ale nebude otevřené příliš dlouho,” sdělil Vysocký.

Ceny budou dle Vysockého dále růst. „Nepůjde o nějaký rychlý nárůst, spíše o setrvalý trend, jenž bude pokračovat minimálně do konce roku. Velký vliv na to mají lidé, kteří chtějí investovat, nebo ti, kteří se zajímají o hypotéky. Vnímají totiž, že ceny, které jsou v současné době na trhu, nemusí být dlouho, a jsou tak ochotni i za zhoršených podmínek financování do koupi nemovitosti jít,” zmínil ředitel Vysocký.

Analytici ze SIANu předpokládají, že ceny nemovitostí zažijí nárůst ve chvíli, kdy půjdou úrokové sazby u hypoték dolů. To souvisí s úrokovou sazbou České národní banky a mírou inflace. Zájem o bydlení bude stoupat s postupným překonáním růstu inflace. „Vyloučeno není ani to, že ceny mohou jít nahoru i skokově," uzavřel Vysocký.

Sdílejte článek