Nejnovější zprávy: Návrat po 21 letech. Národní divadlo moravskoslezské uvede Smetanovu Hubičku Srdcem Ostravák. Limity jsou jen v hlavě, říká Tomáš Budník

Společnost

Desítky lidí pátraly v noci na Pustevnách po opilém muži

​Osmadvacetiletý muž z Havířova včera večer zabloudil v okolí Pusteven, několik desítek horských záchranářů, hasičů a policistů pak prohledávalo vrchol.

Foto: Horská služba Beskydy

Muž se ozval policejnímu dispečinku s tím, že je snad někde na modré turistické značce kolem lanovky do Ráztoky.

„Police nás požádala o součinnost kolem osmé večer s informací, že muž má být v lokalitě, kde je sníh. Ten je zde od 800 do 1000 metrů nadmořské výšky. Naše hlídka ze stanice na Pustevnách tedy vyrazila propátrat udaný prostor, ale bez výsledku,“ uvedl k počátku pátrací akce Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Podle všeho se po ohlášení muži vybil mobilní telefon, nebo vyčerpáním usnul, protože jakýkoliv pokus zkontaktovat se s ním, byl neúspěšný.

„Před jedenáctou se do akce dostal i policejní psovod a s našimi členy opět prošel udaná místa a stále nic. Před půl dvanáctou pak všichni policisté, hasiči a horští záchranáři utvořili rojnici a začali pečlivě prohledávat okolí modré značky,“ doplnil Jaroslav Pavlica s tím, že v nižších partiích pršelo a ve vyšších hustě sněžilo.

Rojnice bez úspěchu prohledávala asi půl hodiny, když se najednou ztracený muž ozval.

„Zřejmě opravdu usnul nebo omylem telefon vypnul. Udal, že je skutečně na sněhu, ale jinak byl dost zmatený. Nicméně během dvaceti minut od telefonátu sám vyšel z lesa, ovšem na druhé straně hřebenu. Byl prochladlý, zcela dezorientovaný, ale jinak naštěstí bez zranění,“ upřesnil J. Pavlica.

Policisté zjistili, že muž je kromě všeho ještě stále pod vlivem alkoholu.

„Podle našich informací jej tedy odvezli k podání vysvětlení, a zároveň požádali o vyšetření Zdravotnickou záchrannou službu. Posádka jejího sanitního vozu ovšem zjistila, že muž je natolik podchlazený, že musí být převezen do nemocničního zařízení,“ dodal Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy s tím, že zbloudilý muž porušil snad všechny zásady bezpečného pohybu v zimních horách.