Byznys
26/04/2024 Petr Broulík

​V Mošnově roste italská továrna na měděné a hliníkové kabely

Areál v Mošnově se stále více plní moderními firmami, které nabízejí další a další pracovní místa. Zástupci města Ostravy a Moravskoslezského kraje dnes představili nového investora, který v další části bývalého vojenského prostoru už nyní buduje na dvaceti tisících hektarů závod na výrobu měděných a hliníkových vinutých kabelů. Investice dosáhne částky 35 až 40 milionů eur, tedy téměř jedné miliardy korun.

Investorem je společnost IRCE, která má své filiálky například v Německu, Velké Británii či v Brazílii, a je jedním z velkých výrobců a dodavatelů takzvaných vinutých vodičů pro elektrické stroje. Jedná se především o takzvané smaltované vodiče, které se skládají z měděného a hliníkového vodiče, na který je nanesena izolační organická vrstva. Tyto vodiče mají mnohostranné využití, například v elektromotorech, generátorech, transformátorech či kompresorech.

Vybrali si Ostravu, protože leží v centru Evropy

Zástupci italského investora dnes uvedli, že Českou republiku a Ostravu si vybrali, protože je v centru Evropy a oni chtějí být blíže svým klientům. „Poptávka po našich vodičích stále roste, navíc přecházíme na zelené energie. Našimi největšími odběrateli jsou společnosti Bosch, Siemens, z automobilového průmyslu například Mercedes,“ řekli zástupci IRCE.

Také v Mošnově bude společnost vyrábět tyto vinuté vodiče. Do roku 2028 plánuje IRCE vyrábět deset tisíc tun těchto vodičů za rok, přičemž závod je připraven zvládnout postupným doplněním výrobních linek kapacitu až 36 tisíc tun vodičů ročně.

Už nabírají zaměstnance, přivezou pro ně špičkové výrobní linky

Nový závod společnosti IRCE už v průmyslové zóně v Mošnově roste od podzimu loňského roku a jeho výstavba má skončit letos v říjnu. Poté spustí výrobu. Už letos chce společnost IRCE zaměstnat 60 až 90 lidí, v příštích letech chce tento počet zvýšit až na 120 zaměstnanců. A to nejen v oblasti výroby, firma bude nabírat také zaměstnance na pozice ostrahy budov, vrátnice, úklidu, údržby zařízení a systémů či na údržbu zeleně v okolí společnosti.

„Začali jsme už s náborem pracovníků. Přijímáme jak technické pracovníky, tak operátory moderních strojů, které přivezeme z Německa,“ řekli zástupci firmy IRCE. Dodali, že šedesát procent nových pracovníků bude po zacvičení přímo v provozu obsluhovat a kontrolovat moderní a špičkové výrobní linky v nepřetržitém provozu.

V mošnovské zóně už našlo práci 4,5 tisíce lidí

Primátor Ostravy Jan Dohnal označil společnost IRCE za dalšího významného investora v mošnovské průmyslové zóně. Dodal, že v podnicích sídlících na území bývalého vojenského brownfieldu už pracuje na čtyři a půl tisíce lidí.

„Rozvojových území v tomto bývalém vojenském prostoru prudce ubývá. Jako město tam máme posledních padesát hektarů připravených pro průmyslovou výstavbu, které se snažíme udat na trhu. A myslím, že brzy oznámíme dalšího investora,“ řekl primátor Jan Dohnal. „Cením si toho, že se Ostravě podařilo uzavřít smlouvy s italským investorem, který nabízí velmi specifické produkty pro elektromobilitu. Ta je budoucností čisté, a tedy bezemisní dopravy,“ konstatoval Jan Dohnal.

Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica řekl, že italská společnost IRCE je typ investora, které v průmyslové zóně v Mošnově kraj vítá. „Tato investice kraji pomůže především proto, že je to investice s vysokou přidanou hodnotou a zároveň do oboru, který má budoucnost,“ řekl hejtman Josef Bělica.

IRCE chce v Mošnově ve svém novém závodě v Mošnově v souladu s ekologickou udržitelností instalovat pouze zařízení nové generace vyrobená evropskými dodavateli. Ta mají zajistit, že výrobní proces bude tichý a nebude rušit okolí. Společnost také plánuje investovat do výzkumu a vývoje, proto bude potřebovat a zaměstnávat mnoho inženýrů. Zvažuje proto spolupráci s VŠB - Technickou univerzitou Ostrava.

Sdílejte článek