Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Kultura

Exkluzivně v Magazínu PATRIOT: I divadlo je byznys

Už jen pár dní zbývá do chvíle, kdy půjde do tisku první letošní vydání Magazínu PATRIOT. Můžete se těšit na spoustu originálních reportáží i rozhovorů s osobnostmi. Jednou z nich je Albert Čuba, herec a zakladatel ostravského Divadla Mír.

Albert Čuba, herec, zakladatel a principál ostravského Divadla Mír (Foto: Vladimír Pryček)

Hodně se o něm mluví díky nové hře Bull, kterou v Míru uvádějí unikátně dva týdny v kuse. My jsme se ovšem na projekt soukromého divadla, pro které si Albert Čuba před dvěma lety vybral prostory bývalého kina ve Vítkovicích, podívali trochu jinou perspektivou.

Zajímal nás byznys a podnikání, které je v divadelní branži dost možná stejné jako v jiných oborech, nebo ne? „S ohledem na čtenáře Magazínu PATRIOT můžu natvrdo říct, že divadlo je byznys a že se na něm dá vydělat. Existují ale jistá specifika,“ říká v exkluzivním rozhovoru.

Za „jistá specifika“ považuje třeba to, že prostředí, které by mělo být i v oblasti kultury konkurenční a tržní, je ve skutečnosti extrémně pokřivené dotacemi.

Začínající divadla ale podle něj mají výhody, které podmínky nakonec docela vyrovnávají. „Stavíme na jednoznačných hereckých tvářích, což nám marketingově pomáhá a vede nás jiným směrem,“ vysvětluje Albert Čuba.

Největší radost mu dělá pozitivní divácká odezva, kterou vyvolala hned první uvedená hra „Dva úplně nazí muži“. Do budoucna chce ale rozvíjet nejen divadlo. Věří, že se Mír může stát produkční „základnou“ i pro filmovou nebo televizní tvorbu.

Co jej vedlo k tomu, že Divadlo Mír založil? Kdo mu pomáhal? Jakým způsobem sestavuje repertoár? Proč se rozhodl režírovat a proč trvá na tom, že i do divadla patří kupecké počty? To jsou jen některé z otázek, které jsme mu položili a na které otevřeně odpověděl.

Rozhovor s Albertem Čubou vyjde v únorovém Magazínu PATRIOT, který každé dva měsíce přináší unikátní příběhy, reportáže a články z našeho kraje. Předplatné časopisu nebo jednotlivé vydání si lze objednat přímo na webu.

Fotogalerie