Kultura
24/04/2024 Jaroslav Baďura

Langerová, Hapkovy písně, rock i muzikály. Filharmonie zve na crossoverové koncerty v Gongu

Janáčkova filharmonie Ostrava představuje ještě před zveřejněním kompletní programové nabídky nadcházející 71. koncertní sezóny, jeden z nejpopulárnějších cyklů – crossoverové koncerty Cyklu G. O koncerty, jež vůbec nejširšímu spektru svých návštěvníků nabízí propojení klasické hudby a dalších hudebních žánrů, je mezi příznivci JFO dlouhodobě enormní zájem.

I proto ostravská filharmonie spouští prodej vstupenek na tento koncertní cyklus už nyní. V industriálním prostřední multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích se tak v 71. koncertní sezóně postupně, ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, představí Aneta Langerová, která v tomto roce slaví dvacet let na české hudební scéně.

Kateřina Marie Tichá nebo Jan Maxián společně s dalšími interprety vzdají hold skladateli Petru Hapkovi, Dan Bárta a nejvýraznější hvězdy české muzikálové scény současnosti představí posluchačům výběr skladeb ze světových muzikálů a Hana Holišová s Michalem Skořepou a kytaristou Jiřím Kučerovským se představí v tom nejlepším z rockové tvorby vzniklé na začátku 90. let a v pro tento žánr zásadním roce 1991. Prodej vstupenek na čtyři exkluzivní projekty odstartoval v úterý 23. dubna večer. Ke koupi jsou tradičně online na webu Janáčkovy filharmonie nebo fyzicky v Janáček pointu.

Již více než deset let patří koncertní cyklus G do stálé nabídky Janáčkovy filharmonie Ostrava, za tu dobu s ostravským orchestrem vystoupila celá řada populárních umělců a posluchače atraktivní spojení klasické hudby s dalšími hudebními směry láká i nadále. „Aranže vytvořené na míru otevírají svět hudby nejširší posluchačské základně. Snažíme se, aby byla nabídka koncertů vždy pestrá, protože i přes více než desetileté trvání tohoto cyklu je stále co nabídnout a možnosti nejsou ani zdaleka vyčerpány,“ říká ředitel JFO Jan Žemla. I nadcházející koncertní sezóna slibuje po boku Janáčkovy filharmonie v Gongu zvučná jména.

Vedle tematických projektů s Anetou Langerovou, Danem Bártou nebo Kateřinou Marií Tichou se totiž v nově vznikajícím projektu představí také Hana Holišová s Michalem Skořepou a kytaristou Jiřím Kučerovským s výběrem písní rockové klasiky. „Pro 71. koncertní sezónu připravujeme náš projekt s originální dramaturgií inspirovanou zejména rokem 1991. Jedná se o jedno z klíčových období pro rockovou scénu za posledních čtyřicet let. Jsem rád, že na tomto projektu opět spolupracujeme s Janem Lstibůrkem, jehož aranžmá mohli posluchači JFO slyšet například u projektů Queenie nebo Symphonic Dance Music,“ dodává Žemla. Do velkého sálu multifunkční auly Gong v ostravských Dolních Vítkovicích, který má kapacitu více než 1 500 diváků, se tak budou moct návštěvníci v rámci 71. koncertní sezóny vydat postupně na čtyři atraktivní koncerty.

Aneta Langerová a Janáčkova filharmonie Ostrava

Vůbec prvním koncertem, který cyklus G nabídne, bude říjnové vystoupení jedné z nejpopulárnějších českých zpěvaček posledních dvou dekád – Anety Langerové. Ta letos slaví už dvacet let na tuzemské hudební scéně a jejím přáním je oslavit je právě hudbou. „Zazpíváme a zahrajeme písně, které mě provázely v průběhu těch dvaceti let. Na programu budou vybrané skladby ze všech mých doposud vydaných alb, a také zcela nová píseň Zázračná písně krajina, která dala jméno celému letošnímu oslavnému roku,“ přibližuje Aneta Langerová.

Foto: se souhlasem Janáčkovy filharmonie Ostrava

Výpravného orchestrálního aranžmá zpěvaččina posledního alba Zázračné písně krajina se ujal klavírista a producent Jakub Zitko. „Jakub mě provází již mnoho let a vím, že je schopen naslouchat mým vizím a představám o tom, jak by měla naše hudba znít,“ říká Aneta a dodává „u každé písně mám nějakou svou vnitřní představu vyznění, zvuku a energie celku. Snažím se své vnímání a pocity sdělit Jakubovi a on mi poté vždy posílá své návrhy na zpracování té či oné písně.“ Anetu Langerovou v rámci koncertu doprovodí nejen její milovaná kapela, ale také smyčcové trio a Janáčkova filharmonie Ostrava. „V doprovodných orchestrálních texturách se prolínají smyčcové nástroje s žesti a dřevy, tajuplným zvukem harfy nebo velkolepými tympány. Myslím, že všechny tyto barvy prozáří starší i novější písně krásným, pestrobarevným a autentickým světlem,“ vysvětluje Aneta Langerová.

Koncert, který povede česká dirigentka Alena Hron, se v ostravském Gongu odehraje v pondělí 21. října 2024 od 18:00 hodin.

K poctě Petra Hapky

Na prosinec připravuje Janáčkova filharmonie Ostrava, ve spolupráci se skupinou Petra Maláska, koncert k poctě geniálního hudebního skladatele a charismatického zpěváka Petra Hapky. Ten by v květnu tohoto roku oslavil osmdesáté narozeniny, a tak se ostravský Gong rozezní jeho skladbami, které speciálně pro tento projekt zaranžoval Petr Malásek a syn Petra Hapky Haštal Hapka.

Foto: se souhlasem Janáčkovy filharmonie Ostrava

„V rámci programu večera zazní například písně z jeho rané tvorby pro Hanu Hegerovou, ale také skladby, které vzešly ze spolupráce s jeho největším tvůrčím partnerem Michalem Horáčkem,“ láká manažer orchestru JFO Petr Dvořák. V pěveckých partech se představí Kateřina Marie Tichá, Petra Hřebíčková, Lenka Nová, Hana Holišová, Naďa Válová, Jan Maxián nebo například Xavier Baumaxa, které s Hapkovou tvorbou pojí spolupráce na jeho posledním velkém projektu Kudykam. „Miluju to, jakým způsobem tyhle písně dokážou oslovovat široké publikum, od velmi mladých lidí, až po ty nejstarší,“ říká Kateřina Marie Tichá a dodává „spojení s Janáčkovou filharmonií bude jistě famózní, jsem moc zvědavá na to, jakým způsobem pozvedne toto propojení už tak skvělé písně ještě o level výš.“

Dirigentské taktovky se v ostravském Gongu ve čtvrtek 19. prosince 2024, od 18:00 hodin, chopí návštěvníkům známý dirigent crossoverových koncertů Jan Kučera.

To nejlepší ze světových muzikálů

Během třetího, únorového, koncertu cyklu G zazní výběr toho nejlepšího ze světových muzikálů. Nejznámější muzikálové písně se tentokrát vrací do Ostravy v orchestrálním aranžmá a v podání JFO, rockové kapely pod vedením Petra Mlynáře a nejlepších muzikálových zpěváků současnosti. „Projekt světových muzikálů se do naší dramaturgie v obměněné verzi vrací po několika letech. Tentokrát zejména půjde o propojení zpěváků, kteří na muzikálových prknech účinkují napříč celým Českem, a patří tak k současné špičce tohoto žánru,“ přibližuje Jan Žemla.

Foto: se souhlasem Janáčkovy filharmonie Ostrava

V těch nejznámějších písních z muzikálůJesus Crist Superstar, Evita, Vlasy, Fantom opery a Bídníci se tak představí Dan Bárta, kterého v roli Jidáše a Ježíše mohou dnes posluchači slyšet již pouze v koncertních provedeních, Kristýna Daňhelová, jež byla v kategorii muzikál nominována na cenu Thálie, Radim Schwab, nejcharismatičtější představitel hlavní role Fantoma opery v pražském nastudování stejnojmenného muzikálu a další. Sborové pasáže obstará Komorní sbor Lenky Dohnalové-Mlynářové, jehož členové se muzikálovým písním věnují již tři desetiletí.

Program výjimečného večera povede v úterý 25. února 2025 od 18:00 hodin energický, a příznivcům JFO rovněž dobře známý, dirigent Stanislav Vavřínek.

Plus/Mínus Ro©k

Koncertní cyklus G uzavře příští rok v dubnu energický crossover s názvem Plus/Mínus Ro©k. Zbrusu nový autorský projekt Janáčkovy filharmonie Ostrava přinese do industriálního prostředí multifunkční auly Gong písně rockových legend jako jsou Nirvana, Metallica, Red Hot Chilli Peppers a další, nabídne to nejlepší zejména z roku 1991. „Tento rok je v historii rockové hudby a příbuzných žánrů skutečně velmi významný. Nově nastoupil podžánr alternativního rocku grunge a vyšlo například zásadní album od Nirvany, Černé album Metallicy a očistné album vydal také Ozzy Osbourne. Myslím, že bude pro posluchače opravdu překvapivé, kolik ikonických skladeb se urodilo téměř ve stejném čase – plus mínus rok,“ přibližuje spoluautor projektu a autor hudebních aranžmá Jan Lstibůrek. Hudební aranže tak vzniknou Janáčkově filharmonii a sólistům přímo na míru. V rámci tohoto projektu se na jednom pódiu s JFO představí Hana Holišová, Michal Skořepa a s nimi také kytarista Jiří Kučerovský.

„Baví mě rozmanitost hudby a všech jejích stylů. Nirvana i další rockové kapely mi byly vždy blízké, zřejmě pro mě texty rockových klasik dříve dokonce zosobňovaly to, kým bych v dané době, v nějakém svém vnitřním vzdoru, chtěla být,“ popisuje Hana Holišová svůj vztah k této hudbě a dodává „ten pocit se mi i dnes při interpretaci hned vybaví, proto se na spolupráci v rámci tohoto projektu moc těším.“

Zcela nový autorský projekt zazní ve své premiéře v ostravském Gongu ve středu 23. dubna 2025 od 18:00 hodin a dirigovat jej bude Stanislav Vavřínek.

Projekty Janáčkovy filharmonie v Gongu navštívilo během jedenáctileté historie více než šest desítek tisíc diváků. Díky propracované dramaturgii, tvorbě jednotlivých projektů orchestru
i spolupracujícím umělcům na míru a propojení různých žánrů jsou dlouhodobě jedním z nejpopulárnějších koncertních cyklů JFO. V průběhu let se po boku JFO v crossoverových projektech představili například Vojtěch Dyk a B-Side Band, Ewa Farná, Ondřej Brzobohatý, Tomáš Klus a mnoho dalších. Janáčkova filharmonie Ostrava byla jedním z hlavních průkopníků projektů tohoto typu v České republice a díky zasazení koncertů do jedinečného prostředí multifunkční auly Gong v ostravských Dolních Vítkovicích jejich atraktivita pro posluchače nejen z našeho regionu stále roste.

ANETA LANGEROVÁ & JFO

21. 10. 2024, 18:00, Gong, Dolní Vítkovice

Aneta Langerová – zpěv, akustická kytara, aranže
Jakub Zitko – klavír, zpěv, instrumentace a orchestrální aranžmá
Ludvík Kulich – akustická a elektrická kytara, zpěv
Miloš Klápště – baskytara, zpěv
Martin Kopřiva – bicí nástroje, perkuse, zpěv
Adam Koller – bicí nástroje, perkuse
Dorota Barová – violoncello, zpěv
Veronika Vališová – housle, zpěv
Vladan Malinjak – viola, zpěv
Janáčkova filharmonie Ostrava
Alena Hron – dirigentka

K POCTĚ PETRA HAPKY

19. 12. 2024, 18:00, Gong, Dolní Vítkovice

Kateřina Marie Tichá – zpěv
Petra Hřebíčková – zpěv
Lenka Nová – zpěv
Hana Holišová – zpěv
Naďa Válová – zpěv
Jan Maxián – zpěv
Xavier Baumaxa – zpěv
a další
Skupina Petra Maláska
Petr Malásek a Haštal Hapka – aranžmá
Janáčkova filharmonie Ostrava
Jan Kučera – dirigent

TO NEJLEPŠÍ ZE SVĚTOVÝCH MUZIKÁLŮ

25. 2. 2025, 18:00, Gong, Dolní Vítkovice

Dan Bárta – zpěv
Radim Schwab – zpěv
Kristýna Daňhelová – zpěv
Oldřich Smysl – zpěv
Anna Jelínková – zpěv
Petr Mlynář – klavír
Jan Navrátil – kytara
Martin Mišák – baskytara
Marek Antoňů – bicí
Komorní sbor Lenky Dohnalové-Mlynářové a jeho sólisté
Janáčkova filharmonie Ostrava
Stanislav Vavřínek – dirigent

PLUS/MÍNUS RO©K

23. 4. 2025, 18:00, Gong, Dolní Vítkovice

Hana Holišová – zpěv
Michal Skořepa – zpěv
Jiří Kučerovský – kytara
Janáčkova filharmonie Ostrava
Stanislav Vavřínek – dirigent

Sdílejte článek