Nejnovější zprávy: Hasiči zachraňovali z cisterny dva dělníky, kteří se uvnitř přiotrávili Před 87 lety začala stavba letiště v Hrabůvce. Fungovalo do roku 1959

Společnost

Explozi v Kopřivnici způsobila manipulace s chemikáliemi a pyrotechnikou

​Čtvrteční explozi v bytě v Kopřivnici na Novojičínsku zřejmě způsobila manipulace s chemickými látkami.

Foto: Lukáš Popp

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení. Novinářům to dnes sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská. Při výbuchu byl zraněn jeden muž.

Neštěstí se stalo okolo 19:00. Po explozi muselo být ze svých bytů podle hasičů evakuováno téměř 50 lidí. "Z dosud zjištěných informací vyplývá, že muž měl mít v bytě různé chemické látky a současně pyrotechnické výrobky, přičemž k explozi mělo dojít při či následně po manipulaci s chemikáliemi," uvedla mluvčí.

Podle ní jde zatím o předběžné závěry, protože policisté muže vzhledem k jeho zranění a hospitalizaci dosud nevyslechli.

"K ohledání místa byli přivoláni pyrotechnici z Pyrotechnické služby Policie ČR, psovod se služebním psem k vyhledávání akcelerantů a specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství. Policisté na místě pracovali v podstatě až do brzkých ranních hodin, přičemž zajistili stopy a předměty, jejichž odborné zkoumání provedou pyrotechnici," doplnila mluvčí.

Mluvčí hasičů Lukáš Popp uvedl, že na místě zasahovalo šest jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří s sebou vezli také speciální kontejnery určené pro stabilizaci budov.

"Hasiči po příjezdu zahájili průzkum bytu, kde zjišťovali, zda po explozi nezůstal někdo pod troskami zdi. Současně provedli kontrolu, zda v bytě nehoří a nejsou případně žádná skrytá ohniska. Po provedení průzkumu hasiči odvětrali mírně zakouřené prostory, neboť požár menšího rozsahu byl uhašen před příjezdem hasičů," upřesnil Popp.

Dodal, že evakuovaní lidé mohli využít provizorní přístřeší ve vedlejším vchodě druhého panelového domu. "Z důvodu exploze a následnému pádu stěny byl na místo povolán statik, který zkoumal, zda je daný byt staticky narušen. Tato obava se naštěstí nepotvrdila a technika určená pro stabilizaci budov nebyla na místě potřeba, a mohla se tak vrátit na svou základnu. Spolu se statikem byli na místo povolání i plynaři, kteří provedli kontrolu rozvodů plynu v panelovém domě. Jelikož bylo rozhodnuto, že celý dům bude nepřístupný pro obyvatele až do dnešních ranních hodin, zajistili hasiči, ve spolupráci s vedením města Kopřivnice, provizorní ubytování pro dvě osoby. Ostatní lidé našli zázemí u svých příbuzných a známých," doplnil Popp.

Zraněný devětadvacetiletý muž utrpěl středně vážné popáleniny rukou a části obličeje a byl přepraven do Fakultní nemocnice Ostrava.