Společnost
22/04/2024 Petr Sobol

V Ostravě se chystá další swap. Výtěžek pomůže talentovanému parasportovci

Foto: se souhlasem NF Pavla Novotného

Takzvané swapy se těší čím dál větší oblibě. Další z nich proběhne už v pátek 26. dubna v prostorách Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Výtěžek z dobročinného swapování na Ostravské univerzitě, které pořádá Nadační fond Pavla Novotného, pomůže talentovanému parasportovci Jakubu Vaňkovi z Ostravy. „S nápadem swapu do Nadačního fondu přišla naše kolegyně Šárka. Myšlenka udržitelné módy, kdy člověk doma vytřídí nenošené oblečení, odevzdá ho na swapu a pokud chce, vybere si místo něj slušivé kousky od jiných lidí, se nám moc líbila. Je to protipól konzumu a fajn způsob, jak si vyměnit šatník, ušetřit a zároveň se chovat ekologicky,“ řekl pro patriotmagazin.cz předseda fondu Pavel Novotný.

Jak swapování souvisí s činností vašeho nadačního fondu, který se věnuje pomoci onkologickým pacientům a dobrovolnictví?

Máme ve Vítkovicích kavárnu Centrum života, ve které jsme loni před Vánocemi poskytli místo pro konání prvního swapu. Spolupořadatelem byl spolek Mramor, který má v Česku se swapy bohaté zkušenosti. Návštěvníci si u nás mohli vyměnit oblečení a zároveň si pochutnat na naší Kávě života. Výtěžek z akce podpořil naši činnost. Překvapilo nás, že na akci i přes nečekaně mrazivé počasí dorazilo několik desítek lidí.

Teď se chystáte na další, v čem bude jiný?

Bude hlavně větší a s širším benefičním přesahem. Ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, a pod osvědčenou taktovkou Mramoru, připravujeme SWAP v budově Lékařské fakulty v Ostravě-Vítkovicích. Oproti naší kavárně jde o prostornější učebnu, takže zde budou mít návštěvníci lepší přehled o nabídce. O dobrou kávu ale nepřijdou, protože ji naši dobrovolníci nabídnou i tam. Součástí akce je nově i benefiční sbírka, která pomůže parasportovci Jakubu Vaňkovi. Hlavním účelem spolku Mramor je totiž podpora talentovaných dětí s handicapem a jejich rodin. Pro náš swap si vybrali právě Jakuba z Ostravy.

Můžete představit jeho příběh?

Jakub je nadaným patnáctiletým para plavcem, který se stal členem české reprezentace a na Světových hrách tělesně postižených vybojoval už pět bronzových medailí. Kromě plavání jdou Jakubovi také šachy. Na mistrovství světa šachistů se umístil v kategorii hráčů do 18 let na krásném šestém místě. Takový talent je radost podpořit.


Foto: se souhlasem NF Pavla Novotného

Jaké jsou podmínky tohoto swapu?

Pokud na SWAP přinesete nějaký svůj kousek oblečení, zaplatíte snížené vstupné 100 korun. Když přijdete s prázdnýma rukama, zaplatíte vstupné 200 korun. V obou případech si můžete ze swapu bezplatně odnést něco jiného v množství, které unesete.

Co se stane s oblečením, které na swapu nenajde nového nositele?

Po ukončení swapu organizátorky z Mramoru vše přetřídí. Některé věci připraví na další swapování, jiné oděvy najdou domov u dobročinných organizací. Určitě procento je i recyklováno.


Foto: se souhlasem NF Pavla Novotného

Sdílejte článek