Společnost
28/05/2024 Petr Sobol

Festival malých a velkých vynálezců. Do Ostravy dorazí i vítězný projekt soutěže NASA

Foto: se souhlasem Maker Faire

Světová přehlídka kreativity Maker Faire zavítá v sobotu 1. června do Ostravy. V Trojhalí se představí přes 60 makerů z kraje i celé České republiky, VŠB-TUO zóna a připraven bude také kovářský workshop, workshopy 3D tisku, pájení nebo výroby vodních raketek.

Na ostravském Maker Faire představí své projekty především místní tvůrci, festival nabídne bohatý celodenní program. Máme radost, že se Maker Faire opět po roce vrací do Ostravy. Letošní ročník vychází na Den dětí a my můžeme s jistotou potvrdit, že se u nás chytře zabaví nejen malé děti, ale také rodiče, ať už na různých workshopech, programování robotů i při rukodělných aktivitách. Na jednom místě se budou moci setkat s technologiemi, 3D tiskem i kovářem, u kterého si budou moci zkusit ukovat srdce do řetězu, seznámit se s tvořením mechárií a modelařinou či prací s dřevem nebo 3D tiskem. Festival Maker Faire je totiž místem, kde může každý nahlédnout pod pokličku technologických i řemeslných projektů a projevit svou kreativitu skrze tvorbu," řekla pořadatelka festivalu Ilona Tandlerová.

Zóna VŠB-TUO nabídne nabitý program plný robotů i poznávání materiálů, návštěvníci se mohou těšit na robotického psa, robota pianistu i portrétistu nebo digitální lavičku. Seznámí se s netradičními materiály, budou si moci vyzkoušet 3D tisk silikátů a zjistí, že práce s rozmanitými materiály rozhodně nemusí být nuda. V zóně studentských projektů nebudou chybět ani studentská formule a buggyna ze Student Car. „VŠB-TUO, jakožto technická univerzita, chce na Maker Faire demonstrovat, že technických oborů se není nutné obávat. V naší VŠB-TUO zóně široké veřejnosti představíme a zprostředkujeme krásu techniky v rámci nabitého programu. Bez technických disciplín se v budoucnu neobejdeme, a to nejen v našem kraji, ale i v celém světě," vysvětlila motivaci k zapojení školy Klára Drobíková z materiálově-technologické fakulty VŠB-TUO.

Další místní lídři v oblasti inovací a tvorby - Fajna Dílna a IdeaHUB budou mít i letos připraven atraktivní program v podobě střelby ze vzduchových děl, 3D skenování i základů šití. Moravskoslezské inovační centrum představí návštěvníkům projekt EduBox, který slouží jako podpora odborného vzdělávání. Všichni kritici se tak také vyřádí při poskytování zpětné vazby a zkoušení EduBoxu.


Foto: se souhlasem Maker Faire

Na festivalu si bude možné vyzkoušet také kosmický projekt českého studentského týmu LASAR. Ten sklidil v dubnu 2024 mezinárodní uznání v soutěži Conrad Challenge pořádané Houstonovým vesmírným centrem NASA, kde vyhrál dvě ze tří hlavních cen.

Návštěvníci tíhnoucí spíše k rukodělným aktivitám rozhodně nemusí mít strach, že by byl Maker Faire pouze o technologiích - budou si moci vyzkoušet modelařinu, práci se dřevem i kůží, šití, práci na keramickém kruhu. Děti se pak jistě rády zapojí do tvorby velkého draka, který na konci dne vznikne právě za jejich pomoci. Chybět nebudou ani přednášky s různou tematikou, vzdělávání v technologiích od GUG.cz i informace o možnostech práce v EU.


Foto: se souhlasem Maker Faire

Po celý den budou probíhat i workshopy zaměřené na 3D tisk. Rodiče s dětmi i začátečníci se během necelé hodiny naučí na tiskárnách od generálního partnera Maker Faire, společnosti Prusa Research, vytisknout klíčenku se jménem. Kdo není fanoušek 3D tisku, rád se zapojí do workshopů pájení. Venku si budou moci děti vytvářet vodní raketky a za pomoci rodičů ukovat srdce na kovářském workshopu.

Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř vše si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují takzvaní makeři. Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu pro celé rodiny, kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design.


Foto: se souhlasem Maker Faire

Tento festival je součástí celosvětové sítě Maker Faires původem z USA, který se po premiéře v Praze v roce 2018 začal konat v dalších menších městech po celé republice. Organizátoři vždy kladou důraz na místní tvůrce (makery), firmy a startupy. Pro festival připravují program, který zabaví celou rodinu, ale díky své pestrosti zaujme také odborníky a profesionály.

Druhý ročník se ostravského festivalu proběhne za finanční podpory statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje v industriálních prostorách Trojhalí Karolina.

Sdílejte článek