Nejnovější zprávy: Reportáž: Podívejte se, jak vzniká moderní tramvajová trať v Ostravě Dlužíte peníze za černou jízdu? Dopravní podnik Ostrava nabízí řešení pro všechny neplatiče

Byznys

Firma chce po zaměstnancích před dovolenou čestná prohlášení o covidu

Společnosti ze skupiny BR Group, která podniká v odvětvích průmyslových textilií, automobilového průmyslu a lehkého strojírenství, budou chtít po svých zaměstnancích čestná prohlášení, že po dovolené splní všechna nařízení vlády týkající se nemoci covid-19.

Ilustrační foto: pixabay.com

Prohlášení budou lidé předkládat před odjezdem na dovolenou. Jak a kde budou zaměstnanci dovolenou trávit, ale firmy plošně zjišťovat nebudou, řekla mluvčí BR Group Ivana Gračková.

Lidé, kteří neprodělali covid-19 v posledním půl roce, nebo nemají dokončené očkování, musí ode dneška při návratu ze zahraniční dovolené v zaměstnání předložit negativní test.

Podle aktuálního vládního nařízení je bez něj nesmí zaměstnavatel pustit na pracoviště, pokud přijedou ze zemí s vysokou mírou rizika. Ze zemí s mírným nebo středním rizikem můžou lidé do práce s respirátorem, který musí nosit až do výsledku testu.

Kritici opatření namítají, že zaměstnavatelé nemají právo kontrolovat, kde zaměstnanci tráví dovolenou.

Jednotlivé firmy ze skupiny BR Group budou v souvislosti s vládním opatřením postupovat individuálně. Čestné prohlášení ale bude společným základem.

"Vycházíme z toho, že zaměstnavatel není oprávněn plošně zkoumat a konkrétně zjišťovat, jak budou jednotliví zaměstnanci trávit dovolenou, nebo vyžadovat nahlášení místa dovolené před jejím schválením a čerpáním, a ani bychom nechtěli takto zasahovat do jejich soukromí. Na druhou stranu je ale povinností zaměstnavatele vytvářet bezpečné podmínky pro výkon práce a proti zavlečení onemocnění covid-19 na pracoviště," uvedl výkonný ředitel skupiny BR Group Petr Mitura.

Čestným prohlášením se každý zaměstnanec v BR Group ještě před čerpáním dovolené zaváže, že po návratu z dovolené řádně splní ve vztahu k zaměstnavateli veškeré požadavky, které aktuálně vláda nařizuje.

"Bude tedy neprodleně informovat o překážce v práci na straně zaměstnance v případě, že se na něj bude vztahovat povinná samoizolace při návratu ze země s vysokou, velice vysokou, nebo extrémní mírou rizika nákazy virem SARS-CoV-2, a před prvním vstupem na pracoviště se prokáže potvrzením o negativním testu na přítomnost viru, přičemž typ provedeného testu bude vždy odpovídat míře rizika nákazy v daném státě, ze kterého se zaměstnanec navrátil do České republiky," uvedl Mitura.

Do skupiny BR Group se sídlem v Ostravě patří 11 výrobních firem, například Lanex, Montix, Conrop, IPG plasty, E-Technik nebo Singing Rock a její pobočky fungují na Slovensku, v Polsku a v Rusku.

Loni skupina dosáhla obratu 3,3 miliardy korun. Majitelem BR Group je podnikatel Rudolf Bochenek.