Společnost
01/12/2023 Petr Broulík

FOTO: Dolní Vítkovice rozzářily tisíce světel. Začala vánoční výstava Světla vyprávějí…

Foto: Petr Broulík

První návštěvníci se ve čtvrtek večer v Dolních Vítkovicích prošli vánočním, pohádkovým, ale i fantastickým světem Julese Verna a Karla Zemana, vytvořeným z tisíců úsporných LED diod.

Působivá vánoční výstava nazvaná Světla vyprávějí… nabízí světelný park s více než 100 světelných objektů. Návštěvníci na ní mohou vidět tradiční symboly Vánoc, pohádkové bytosti či zvířata, ale také motivy fantaskního světa v podobě trojrozměrných světelných soch. Ostravská výstava navazuje na úspěch loňské expozice v pražských Žlutých lázních, kterou navštívilo 100 tisíc lidí.

Vzducholoď, ponorka, světelný balón či létající kolo

„Na Vánoce se většinou vracíme domů, nejen ke svým nejbližším, rodinám i přátelům, ale do krajiny dětství a bezpečí, prostě tam, kde je nám dobře,“ řekla při zahájení výstavy Eva Poláčková, autorka výstavy. „Právě o této radosti z očekávání Vánoc letos naše světla vyprávějí,“ dodala.

Její rodinná společnost se nechala při výrobě výstavy v Dolních Vítkovicích ovlivnit magickou industriální atmosférou a od počátku pracovala s myšlenkou zakomponovat do vánoční výstavy prvky z legendárního díla Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem.

A tak je součástí výstavy desetimetrová vzducholoď, v jejímž koši se mohou návštěvníci „proletět“, šestimetrová ponorka, rovněž volně přístupná k vyzkoušení, a také světelný balón či létající kolo.

Vločky a hvězdy, světelné vánoční brány i stromy

Návštěvníci tady najdou taky labutě nebo hudební motivy, tradiční vánoční symboly, desítky vloček a hvězd, světelné vánoční brány, stromy a další. To vše si mohou lidé užít za doprovodu vánočních koled. „Tato novinka představuje vítanou možnost, jak lidem v jiném světle ukázat kouzlo industriální architektury. Díky expozici Světla vyprávějí… můžeme návštěvníkům našeho areálu zprostředkovat nevšední a jedinečný zážitek,“ uvedl ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

Velkolepá a zářící, zároveň však šetrná

Světelná výstava je díky úsporným LED diodám energeticky úsporná. „Jedna hodina provozu se rovná hodině vaření na elektrickém sporáku. Světla vyprávějí… ukazují, že i při realizaci takto rozsáhlého projektu se lze do značné míry chovat ekologicky. Naše společnost navíc v letošním roce zahájila výrobu prostřednictvím unikátní technologie 3D tisku, ve které se využívá výhradně recyklovaný plast. Právě v ostravské expozici je takto vyrobených objektů hned několik, například světelný vlak, postavy, stromy,“ dodala Eva Poláčková.

Světelná expozice v Dolních Vítkovicích bude pro návštěvníky k vidění od 1.12. 2023 do 31.1. 2024, vždy od 16 do 21 hodin.

Sdílejte článek