Gastronomie
06/11/2022 Petr Sobol

Fotogalerie: Žabí stehýnka, červi i exotické maso. Špízy z krokodýlů a zeber šly v Ostravě na dračku

Ostravské Trojhalí v sobotu hostilo Extreme Food Festival. A k ochutnání byly opravdu extrémní pokrmy.

Kdo zavítal na ostravský Extreme Food Festival, rozhodně nelitoval. V Trojhalí se přitom našla řada odvážlivců. Ti ochutnali jídla, která dosud znali třeba jen z televize. A kdo neochutnal, ten aspoň nasál tak trochu exotickou atmosféru.

Nabídka byla opravdu pestrá. Řady se tvořily u afrických pokrmů, lidé ochutnávali exotické ovoce a zkoušeli různé druhy chilli omáček. Ti odvážnější zamířili na šneky, na žabí stehýnka ve smetaně nebo na červy - ať už na ty sušené, smažené nebo třeba na hmyzí lízátka.

Ovšem nejsilnější gastronomický zážitek se odehrával u stánku s grilovaným masem. Ten totiž nabízel špízy z bizona, zebry, krokodýla nebo pštrosa. „Myslím, že to lidi vnímají pozitivně, chtějí zkusit něco nového. Největší zájem mají o krokodýla a zebru,“ řekl pro patriotmagazin.cz Jakub Filip, který měl přípravu netradičního masa na starost. „Největším problémem bylo toto maso vůbec sehnat, až na pštrosa se k nám totiž všechno dováží,“ dodal.

Krokodýl není v České republice uznaný jako jateční zvíře, proto se nedá chovat pro maso. „Stejně jako zebra pochází z Afriky. Pro krokodýlí maso jsme museli jet až do Německa,“ prozradil Filip s tím, že cena za jedno kilo krokodýlího masa se pohybuje okolo 1500 korun.

Krokodýl má sice maso bílé, strukturou jde ale hodně do červeného. „Je lehce tužší, ten balanc je zajímavý,“ uvedl Jakub Filip. „Bizon, to je něco mezi zvěřinou a hovězím. Zebra je tužší a lehounce nasládlá, ovšem zajímavá, jde trošku do koňského. Za mě je však nejlepší pštros. Ten má krásně tmavě červené nadýchané maso, které se krásně kouše. Vybízí se i na tatarák,“ doplnil.

Jakub Filip má zkušenosti i s hadím masem, to ale zvědavci v Ostravě nakonec neochutnali. „Hadí maso se nám nepovedlo sehnat. Vzhledem k válce na Ukrajině je dovoz často omezený a s masem jsou u nás velké výpadky,“ upřesnil. Když už se ale maso sehnat povede, není jeho příprava zase tolik složitá. „Nepoužíváme žádné výrazné koření, jen sůl a pepř. Nechceme totiž, aby koření přebilo chuť tak drahého masa,“ vysvětlil Filip.

Lidé, kteří exotické maso ochutnali, nelitovali a domů si odnesli netradiční zážitky. Stejně jako ti, kteří si na festivalu vyzkoušeli, jaké to je házet sekyrou, jak (ne)bolí chůze po skle nebo jak chutná japonské body sushi.

Sdílejte článek