Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Proměny kraje

Fotogalerie: V Bruntále je nový závod na výrobu kovových tyčí za miliardu

Společnost Strojmetal Aluminium Forging (SAF) z holdingu MTX Group dnes v Bruntále otevřela nový závod na výrobu hliníkových tyčí za téměř miliardu korun.

Foto: Vladimír Pryček

Ještě letos tam zaměstná 50 lidí, během příštího roku by počet zaměstnanců měl vzrůst až na 350. Novinářům to řekl ředitel závodu Miroslav Záhorec.

"Máme zprovozněné první licí moduly. Budova je ve zkušebním provozu. Budeme nyní pokračovat paralelně jak již v sériové výrobě, tak v tom, že budeme realizovat instalaci dalších pecí a dalších licích modulů," řekl Záhorec.

Ze slitin hliníku se v závodě pomocí nejmodernějších technologií odlévají polotovary, tyče určené k výrobě takzvaných výkovků, z nichž se pak kovají především podvozkové díly osobních vozů a dalších dopravních prostředků. Roční objem produkce závodu by měl v budoucnu dosáhnout 30.000 tun materiálu na více než deset milionů podvozkových dílů.

Vyrobené tyče bude firma expedovat do svého závodu v Kamenici u Prahy, kde se vyrábějí výkovky. Má ale v plánu vybudovat navazující provozy i v Bruntále.

"Na volném pozemku - my jsme tady koupili zhruba 220.000 metrů čtverečních - by měla po závodě na výrobu hliníkových tyčí stát nová kovárna a další výrobní hala, obrobna, takže by se uzavřel výrobní proces, tak jak máme ve Středočeském kraji," řekl majitel MTX Group Petr Otava.

Už loni holding oznámil, že na Bruntálsku do roku 2025 investuje více než čtyři miliardy korun. Investice se týkají nejen SAF, ale i další firmy ze skupiny, podniku Al Invest Břidličná, který produkuje hliníkové plechy a fólie a obalové materiály.

Otava řekl, že by se výroba v nedaleké Břidličné měla rozšířit. "V případě, že bychom vyhodnotili, že plánované investice by se tam prostorově nevešly, tak plánujeme tady v Bruntále postavit velkou přístavbu a přesunout stávající výrobu obalů z Břidličné na tyto pozemky a výrobu rozšířit," řekl Otava.

Záhorec věří, že firma na Bruntálsku sežene dostatek kvalifikovaných pracovníků. Spolupracuje se středními školami i s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava.

"Budeme se tady podílet i na vývoji, takže skladba a portfolio lidí, které zaměstnáme, bude široká - od operátorů, seřizovačů a tavičů až pro lidi, které budeme potřebovat do laboratoře, které budeme potřebovat pro vlastní výzkum a pro vlastní vývoj," řekl Záhorec.

Bruntálský starosta Petr Rys (Bruntál 2018) řekl, že pro město je tato investice velmi přínosná.

"Je zřejmé, že pokud společnost pod holdingovým řízením MTX Group investovala mnoho set milionů korun, tak je to investice dlouhodobá, která bude Bruntálu přinášet v dlouhodobém horizontu jistotu pracovních míst," řekl starosta.

Fotogalerie