Nejnovější zprávy: V Domově pro seniory Iris v Ostravě je dalších 11 nemocných Trpělivost, vyzval hejtman. Zdravotníci testují tak rychle, jak to jde

OSTRAVA-JIH

Fotogalerie: V Ostravě-Jihu bylo otevřeno nové náměstí

​Úprava veřejného prostoru o velikosti zhruba 10 000 metrů čtverečních, prostírajících se mezi obchodním domem "Železňák", budovou Finančního úřadu a rušnou komunikací na ulicích Horní vč. podchodu v Ostravě – Hrabůvce, se připravovala několik let.

Foto: Ostrava-Jih

Realizace započala v dubnu 2019. Zmizel zchátralý venkovní amfiteátr a otevřel se přehledný prostor s novou výsadbou i městským mobiliářem, vzniklo praktické zastřešení.

Na jaře zahájí provoz nové Infocentrum s veřejnými toaletami, náměstí ožije osvícenými vodními prvky, rozkvetlou zelení, připravena je řada akcí. Tou první budou víkendové Velikonoční trhy.

„Stavbu jsme převzali v polovině prosince 2019 s tím, že nejpozději do konce března budou, v závislosti na počasí, odstraněny zjištěné vady. Díky tomu, že tyto vady nebrání užívání, dohodli jsme se s firmou na odstranění oplocení, aby již lidé mohli prostor pohodlně užívat,“ uvedla místostarostka Hana Tichánková.

„Za provedené práce zaplatí radnice celkem 94,2 milionů korun,“ doplnila místostarostka.

Náměstí dostalo nové lavičky, zeleň, veřejné osvětlení a inženýrské sítě, dlažba získala jednotný povrch. Pěší plochu náměstí doplňuje v současnosti zazimovaná nová kašna v podobě 12-ti fontán pod úrovní zpevněných ploch, orientovaných rovnoběžně s Horní ulicí.

Základem zeleně je po celé délce obchodního domu vysázená pyramidální forma jerlínu japonského, na řadu přijde také výsadba květin.

V nově vzniklém objektu městského infocentra bude fungovat veřejné WC. Prosklené zastřešení části objektu, které má ve správě městský obvod, tzv. účka, umožní konání různých kulturních aktivit. Místostarostka Tichánková přiblížila, na co se mohou lidé v roce 2020 těšit: „Začínáme v prvním dubnovém víkendu velikonočními trhy, připraveny jsou v průběhu roku hudební a zábavné tematické akce, na náměstí rozsvítíme vánoční strom. Celý prostor bude sloužit nejen jako příjemné místo pro nakupování, ale i pro setkání lidí a smysluplné trávení volného času.“

Obvod již má rovněž plán údržby. „Máme před sebou první zkušební rok. Stručně řečeno - čistotu, zeleň a vodní prvky na náměstí bude mít na starosti odbor dopravy a komunálních služeb ve spolupráci s technickými službami Ostrava-Jih. Údržbu proskleného zastřešení zajistí odborná firma,“ doplnila Hana Tichánková.

K rekonstrukci navazujícího podchodu pod ul. Horní je již zpracována projektová dokumentace a v současnosti probíhá stavební řízení. Se zahájením realizace se počítá ještě letos.

Obvod v letech 2017 - 2018 zrekonstruoval část nákupního střediska „Železňák“ ve správě městského obvodu, tz. „účko“, vybudoval výtah do 1. patra střediska a parkoviště za poliklinikou v Hrabůvce. V rámci jednotlivých etap probíhá revitalizace Hrabůvky v prostoru od nákupního střediska „Železňák“ na Horní ulici, přes finanční úřad, podél celé ulice Dr. Martínka až ke kostelu. Letos proběhne etapa s názvem „Zeleň Savarin“.

Fotogalerie