Společnost
06/09/2022 Petr Broulík

Ostrava je městem talentovaných lidí, říká náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová

​Máte doma dítě, které se ve škole nudí, protože většinu toho, co paní učitelka učí, už zná? Nebo si vaše dítko umí se vším rychle poradit či je expert ve vymýšlení všelijakých překvapivých řešení? Zkrátka - máte doma malého génia?

Pak byste měli vědět nebo možná už víte, že město Ostrava takové děti či mladé lidi už šest let podporuje programem hledání talentů a že zrovna příští týden ve dnech 14. a 15. září se v centru Ostravě uskuteční už podruhé jedinečná konference s názvem Talent City 2022.

Jejím cílem je právě podpora a rozvoj talentů hned v několika oblastech. O hledání a podpoře talentů mezi dětmi od mateřských škol po střední a vysoké školy jsme hovořili s náměstkyní primátora Ostravy pro školství a sport Andreou Hoffmannovou.

Čím je konference Talent City 2022 výjimečná?
Co do rozsahu a zapojení odborníků zvenčí je asi největší. Dosud se na podobných konferencích prezentovaly spíše projekty a příklady dobré praxe podpory talentovaných dětí z ostravských škol, ale na této konferencí vystoupí řada odborníků a my bychom jako zástupci města chtěli nejen představit, co se v Ostravě v tomto směru povedlo, ale inspirovat se, co se v podpoře talentů povedlo jinde a jiným organizacím, které se talentovaným dětem věnují.

Konference bude trvat dva dny. Dají se akce na ní přiblížit?
Máme několik stage. Začínáme 14. září v Centru PANT, kde večer bude debata s Angelikou Sbouli Kartous, což je psycholožka, která se dlouhodobě zabývá talentovanými dětmi, ale bude tam i neurolog Ondřej Volný, je původem z Ostravy a čerpal jako talentované dítě stipendia města Ostravy, po zahraničních studiích se vrátil do Ostravy a nyní je ve Fakultní nemocnici v Ostravě úspěšným lékařem, který se zabývá výzkumem mrtvice. Dalším účastníkem debaty bude ředitel Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě Jan Netolička.

Druhý den, ve čtvrtek 15. září, by měla být konference přístupná veřejnosti...
Ano, máme několik míst, kde se věnujeme různým tématům. Scénu ve studiu G jsme nazvali Talent a kreativita, lidé se budou moci seznámit například s projektem Architekti do škol, který děti posunuje v prostorovém přemýšlení a tvořivosti . Konference bude mít stage v Centru PANT či v klubu Atlantik. V ten den bude rovněž doprovodný program na Masarykově náměstí a celý den se zaměříme na děti, žáky i širokou veřejnost. Galerie výtvarného umění v Ostravě si tam připraví workshop na výrobu originálního deníku. Fakulty Ostravské univerzity představí robotické tulení mládě PARO, a zaměří se i na oblasti sportu, výtvarného umění a techniky. VŠB - Technická univerzita Ostrava zase pomocí modelů a interaktivních exponátů přiblíží témata, která hýbou současným světem.

Je Ostrava v podpoře talentovaných dětí na špici mezi jinými městy a místy?
Ostrava je jediné město, které se systematicky už šest let věnuje podpoře talentovaných dětí. Žádné jiné město to takto soustředěně nedělá, ale samozřejmě v rámci České republiky existuje řada institucí a organizací, které talentované děti podporují. A je to třeba. Minulý měsíc kupříkladu Česká školní inspekce vydala alarmující zprávu, že české školy v rámci ministerstva školství s talentovanými dětmi nepracují vůbec. Ale inspektoři asi nebyli v Ostravě (usmívá se).

Ano?
My se v Ostravě soustřeďujeme na talentované děti už nějakou dobu. Máme na školách takzvané koordinátory nadání, což jsou pedagogové, kteří dokážou talent u dítěte identifikovat a dál s ním pracovat a rozvíjet ho. Máme kroužky a aktivity, které přímo cílí na talentované děti od mateřských škol až po vysoké školy.

Jak taková podpora talentovaných dětí vypadá?
Město Ostrava má dotační tituly talent managementu, kterými podporujeme různé kroužky a aktivity na školách. Máme v Ostravě například organizaci Proxima, která funguje v oblasti Dolních Vítkovic, ta pracuje s talentovanými středoškoláky a rozvíjí jejich potřeby, například ve spolupráci s Mensou České republiky. Nebo dalšími institucemi, které dokážou talentovaným dětem dát nějaké náměty a cíle a vůbec je zapojit do výuky. Protože talentované děti se nám většinou ve škole nudí, protože výuka je pro ně prostě jednoduchá. Takže se jim snaží nabídnout i v rámci školy něco navíc, třeba i individuálně.

Jaké talenty u dětí vyhledáváte?
Na to se bude snažit odpovědět i naše konference Talent City 2022. Chceme na ní ukázat, že talent může obsahovat všechno možné. Talentované dítě totiž nemusí být geniální dítě typu Albert Einstein. Avšak talentem u dítěte může být i neobvyklá kreativita. Dítě nemusí být umělecky nebo technicky nadané, ale má například schopnosti řešit problémy, nacházet neobvyklá nebo nová řešení, může flexibilně reagovat na různé problémy a věci. Máme třeba děti, které mají už v dětském věku talent na podnikání, nebo na přírodní vědy. Podporujeme matematicky nadané děti, můžeme mít talentované děti v oblasti empatie a vůbec sociální inteligence, to znamená, že tyto děti a mladí lidé jsou talentovaní zase v tom porozumět druhému a vcítit se do druhého člověka. Z těch potom mohou vyrůst skvělí lékaři, terapeuti či psychologové.

A také už vyrůstají nebo vyrostli. Kdo vás v ostravském programu podporující talenty zaujal?
Ty zajímavé osobnosti se spíše tvoří až v našem stipendijním programu Talent roku, který podporuje vysokoškoláky. Pro veřejnost sice stále nejsou vědci a šikovní lidé celebritami, avšak já jsem příjemně překvapena z toho, kolik máme v Ostravě zajímavých osobností. Máme tady třeba slečnu, která studuje na nejprestižnější umělecké univerzitě v Berklee v Americe, máme tady studentku doktorského studia, která je součástí mezinárodního týmu zabývajícího se léčbou Alzheimerovy choroby, máme Ostraváka, který v této chvíli na londýnské univerzitě studuje vesmírné vědy a Slunce a je při svém mládí top špičkový vědec. Každým rokem se díky našemu programu Talent roku potkávám se strašně zajímavými a výjimečnými mladými lidmi. A těší mě, že i díky podpoře města tady v Ostravě tito lidé buď zůstávají či se sem vracejí nebo mají k našemu města velmi kladný vztah. A že chtějí tomu svému městu něco vrátit.

Jsou mezi i takoví, kteří by si třeba bez stipendia města nemohli studium dovolit?
Jsou i takoví. Například právě pan neurolog Ondřej Volný, který získal stipendium v roce 2016, mi tento týden řekl, že by nemohl jet na zásadní stáž do Los Angeles, a díky této stáži se stal součástí vědeckého týmu a dál pokračoval ve studiích ve Švédsku. Mám zpětnou vazbu, že talentovaným mladým lidem naše stipendia hodně pomáhají a díky nim se dokážou do svého oboru i více vnořit, mít v něm výsledky a posouvat se nahoru.

Jak velká podpora města v podobě stipendia pro tyto mladé lidi je?
Roční stipendium města pro jednoho studenta je až do výše jednoho sta tisíc. Poskytujeme je formou daru, takže nijak nesledujeme, jak ho studenti utrácejí, ale jsme s nimi v kontaktu a vidíme, jak se i díky našim penězům vědecky posouvají.

Bavili jsme se o dospělých či mladých lidech. Můžete však uvést nějaké konkrétní zajímavé projekty podpory nejmenších talentovaných dětí?
Například projekt Šachy do škol, který vlastně už učí děti v mateřských školách hrát šachy. Zní to možná divně, ale je to výborný způsob, jak malé děti přivést k logickému přemýšlení, trénování paměti a nějaké taktice. A já jsem byla opravdu velmi překvapena, že čtyřleté děti vás dokážou obehrát a skvěle hrát šachy. Ale na základních školách se snažíme finančně podporovat třeba vědecké nebo ekologické kroužky.

Proč Ostrava hledá talentované děti a mladé lidi?
Věříme, že kvalitní vzdělání je základ a když budeme mít v Ostravě kvalitní a vzdělané lidi, tak se to tomu městu vždy zpátky vrátí. Velmi často se na městě bavíme o odlivu mladých lidí jinam a proto by programy města na podporu podnikání a různé start-upy měly umožnit mladým lidem studovat tady a neodcházet pryč. Protože Ostrava se za poslední léta hodně změnila a my chceme Ostravu etablovat jako univerzitní město a jako město talentovaných lidí. Také proto jsme konferenci nazvali Talent City a chceme tím říci, že jsme město talentů. A Ostrava se k onomu univerzitnímu městu posouvá novými investicemi nejen do školství a k tomu potřebujeme spoustu talentovaných lidí.

Jedno z témat konference zní také Talent ve škole a jak o něho nepřijít. Dá se přijít o talent?
Dá. Proto se snažíme kromě rodičů nalákat na konferenci i pedagogy. Řada ostravských škol zatím nemá takzvané koordinátory nadání a pořád se ještě setkáváme s případy, že když dítě zlobí, tak si učitel automaticky myslí, že je žák nepozorný nebo špatně vychovaný. Přitom to může být jen známka toho, že dítě všechno umí a při vyučování se nudí. Víme, že talentované děti většinou nezapadají do širšího kolektivu třídy, že jsou třeba problematické. Proto učitel musí takovému žákovi dát práci navíc nebo ho zaujmout jinými věcmi.

Jaké možnosti má učitel, když zjistí, že má ve třídě talentovaného žáka?
Když má učitel takové „podezření“, může žáka poslat na vyšetření schopností. Buď na pedagogicko-psychologickou poradnu nebo do Mensy nebo na jiné psychologické pracoviště. Máme IQ testy, testy prostorové inteligence. Ty nám ukážou, v čem je dítě excelentní. Tam učitel i získá doporučení, jak s talentovaným dítětem pracovat.

Pak lze takové dítě přesunout třeba na nějakou „lepší“ školu?
V talent management programu máme ostravské školy, které pracují s konkrétním typem dětí podle zaměření školy. Ale nemyslím, že je nutné dítě někam z jeho školy přesunout, stačí, aby se mu jeho pedagog věnoval, a město mu může třeba pomoci nějakým personálním nebo materiálním zabezpečením. Pak je samozřejmě důležitá správná volba nějaké střední školy nebo gymnázia, až takový talentovaný žák základní školu končí. A k tomu je právě dobré, když se talent u dítěte detekuje už odmalička. Protože když se o jeho talentu neví, tak rodiče nebo učitel mohou dítě poslat na jazykové gymnázium, kde propadá, protože má úplně jiné vlohy.

Jak podpora talentovaných dětí v základní škole vypadá?
Taková škola dostane peníze na konkrétní projekt. Pokud se zaměřuje na přírodovědecké vzdělání, může škola dostat peníze na laboratoře nebo do nějakého kroužku po škole. Máme školy, které pracují s různými ozoboty a různými roboty, s 3D tiskem, a tak pomůžeme nakoupit potřebné pomůcky nebo i zaplatit člověka, který ty kroužky vede. Podporujeme i projekt VŠB - Technické univerzity Ostrava, kdy se akademici věnují talentovaným dětem ze základek a dělají s nimi třeba ve svých vysokoškolských laboratořích různé pokusy. Podporujeme také projekt Junior univerzita, takže už malé děti mohou chodit takzvaně na univerzitu. A na konci roku ty děti dostanou certifikát o jejím absolvování.

Konference Talent City 2022 v Ostravě vypukne příští týden. Koho byste na ni ráda pozvala?
Hlavně rodiče a lidi, kteří se o vzdělávání dětí a mladých zajímají. Není to konference jen pro pedagogy a odbornou veřejnost, protože i rodiče mohou pracovat s talentovanými dětmi a podporovat jejich nadání. A vědět, jaké jsou možnosti své talentované děti dál poslat a co s ním dělat. Naštěstí se dnes rodiče opravdu více zajímají o vzdělání, chtějí pro své děti kvalitní školy, a na konferenci se mohou opravdu seznámit s projekty a možnostmi pro své děti.

Sdílejte článek