Společnost
14/07/2024 Marek Prorok

Jako doma! Diamantová cesta zavedla Zsanett až do Ostravy

Foto: Vladimír Pryček

Když se Zsanett ve svých patnácti letech poprvé vydala bez rodičů do světa, konkrétně s basketbalovým týmem do francouzského Calais, vypadalo to, že z ní moc velká světoběžnice nebude.

Byla tehdy zraněná, ale spoluhráči ji přesto vzali s sebou, protože byla součástí týmu, a mohla alespoň fandit. Únavnou cestu autobusem si moc neužila, a kdyby jí tehdy někdo řekl, že jednou procestuje celou Evropu, bude žít v Dánsku, a potom v Česku, pomyslela by si, že je špatným prorokem.

Její postoj k cestování a objevování se měnil postupně během studií pedagogiky na vysoké škole, veřejného zpívání v restauracích a setkání s ex-příte­lem buddhistou.

Ze stydlivého dítěte se postupně stala sebevědomá žena, která v sedmadvaceti vyrazila sama do Německa, Švýcarska, a nakonec se na čtyři roky usadila v Dánsku.

Byla tehdy sama a chtěla si dokázat, že se dokáže prosadit v cizí zemi. Přestože v Maďarsku pracovala jako učitelka v mateřské škole, v Kodani s pokorou začala od píky a přijala práci pokojské v hotelu.

Jenomže přišel covid a hotely se zavřely. Většina cizinců se vrátila domů, ona však chtěla zůstat. Hodně mi pomohla slova mé maminky, která mi říkala, že kdyby bylo nejhůř, vždycky se na ni mohu obrátit, říká Zsanett. Nebylo to však třeba – pokračovala v uklízení, jen ne v hotelích, ale v soukromých domech.

Paralelně se věnovala studiu dánštiny a muzice. Pod pseudonymem ZENA nahrála s dánskými muzikanty několik písní, které je možno shlédnout na YouTube. Zkuste třeba Heal Yourself nebo Toy.


Foto: Vladimír Pryček

Nakonec zvládla i dánštinu a byla přijata jako učitelka do dánské mateřské školy. Cesty osudu jsou však nevyzpytatelné, protože krátce poté potkala na buddhistickém soustředění diamantové cesty v německém Immenstadtu svého současného přítele. Čecha z Frýdku-Místku.

Rok zkoušeli vztah na dálku, ale nakonec se rozhodli dát šanci společnému soužití. Aktuálně žijí v Ostravě, průmyslovém městě, s nádhernou přírodou okolo, jak to vidí Zsanett. Učí angličtinu v mateřské školce, má zde mnoho přátel a zpívá v kapele Monty Teachers Band, která nedávno vystoupila v porubském Baru Rio ze7eho.

Buddhismus Diamantové cesty, založený dánským Lamou Ole Nydahlem, je jednou z moderních forem tibetského buddhismu, která se zaměřuje na praktické metody vedoucí k osobnímu rozvoji a prožívání vnitřní svobody. Tento směr kombinuje starobylé učení a meditace s dynamickým přístupem, přizpůsobeným potřebám západního světa. Praktikující se učí využívat každodenní životní situace jako příležitosti k duchovnímu růstu a překonávání překážek.

Jelikož jsem plná energie, dříve jsem měla problém se koncentrovat, abych byla plně přítomná „tady a teď“, říká Zsanett. Právě buddhismus a hudba jí pomáhají najít cestu k plnohodnotnému prožívání přítomného okamžiku.

Ptám se, kolik je v našem kraji Maďarů, když tady máme i maďarský obchůdek. Zsanett však narazila pouze na jeden maďarsky mluvící pár v ostravské zoo. Ani o lekce maďarštiny zatím nikdo neprojevil zájem. Přesto se u nás Zsanett cítí jako doma. V Dánsku se adaptovala zhruba po třech letech, v Ostravě už za rok. A možná z toho bude láska na celý život!


Zsanett Széll

Narozena: Budapešť, Maďarsko.

Jak dlouho žiju v MS kraji: 1 rok

Co se mi nejvíce líbí: životní styl, ve srovnáni s Irskem nemusím dojíždět daleko do práce a mám více volného času.

Co se mi nejvíce nelíbí: jízda autem je trochu stres – každý se vám snaží „políbit zadeček“.

Nejoblíbenější místo: Lysá hora, Restaurace Imrvére ve Frýdlantě nad Ostravicí, Trouble Cafe v Ostravě.

Nejoblíbenější české slovo: miluji tě, papoušek nebo babička.

Pokud budete cestovat do Budapešti, doporučuji navštívit: Budínský hrad s krásnou restaurací a výhledem na město, včetně nedalekého Matyášova chrámu. Za zmínku stojí také procházka kolem Dunaje s návštěvou Markétina ostrova.

Můj kousek Maďarska: určitě „spirit“ - vnitřní žár a vášeň pro cokoli, co právě dělám.


Foto: Vladimír Pryček

Sdílejte článek