Jako doma! Češi jsou přátelští, stejně jako bývali Irové, než odešli za byznysem
Neil Fagan je úspěšný tenisový trenér a sportovec, který už téměř osm let učí angličtinu v Ostravě. Narodil se a vyrůstal v Dublinu. Jak se dostal k nám do Moravskoslezského kraje? Jak už to v životě bývá, shodou velice nepravděpodobných náhod.
V roce 2005 byl Neil Fagan asistentem trenéra irské tenisové reprezentace. V červenci za něj zaskočil jako doprovod mladých tenistů na turnaj do Ostravy. Přímá linka Londýn – Ostrava tehdy ještě neexistovala, proto musela výprava letět z Dublinu do Londýna a z Londýna do Brna, kde všichni přesedli do starého vlaku do Ostravy.
.
V kupé s nimi seděla starší paní, která je ihned nadšeně informovala, že se před padesáti lety učila anglicky, a snažila se své jazykové dovednosti oprášit. Zprvu to vypadalo nadějně, ale když se vlak dal do pohybu, nebylo jí už rozumět ani slovo.
Mladí tenisté proto požádali o pomoc s tlumočením mladou dívku, která seděla hned vedle. Ihned mi dochází, kam historka směřuje, a ptám se Neila, jestli jim ta stará paní nakonec šla na svatbu. Bohužel nikoli, odpovídá s úsměvem, už se s ní nikdy neviděli, ale se svou ženou, ano, s onou mladou dívkou z kupé, žije Neil dodnes.
Dodneška si pamatuje na první návštěvu u jejích rodičů v Bohumíně. Maminka se snažila mluvit anglicky, z čehož Neil vyrozuměl, že v troubě peče psa. Chvíli přemýšlel, jestli má zdrhnout nebo statečně zůstat. Až u společného oběda se vyjasnilo, že maminka nemyslela „dog“ ale „duck“, jen jí úplně nevyšla výslovnost.
Nejprve spolu bydleli v Praze, Neil opustil práci trenéra, udělal si zkoušky TEFL, a učil ve školce angličtinu, v roce 2008 se ale přestěhovali do Irska. Práce tenisového trenéra moc nejde dohromady s rodinným životem, protože trenér obvykle pracuje odpoledne a přes víkend. Ale bojovali statečně po celých osm let.
Poté se vrátili zpět do Česka a usadili v Rychvaldě. Důvodů bylo více, životní styl, rodina, ale také počasí. V Irsku máme každý den všechna čtyři roční období, glosuje Neil, nedá se pořádně plánovat ani výlet, ani piknik, v létě vyrazíš v košili do města a vrátíš se na kost promrzlý. Zdravotnictví je na horší úrovni, čekací doby na lékařské vyšetření delší.
Irsko je také mnohem dražší země než Česko. Lidé nominálně vydělají více, ale vyšší životní náklady způsobují, že mají horší životní standard než u nás, tvrdí Neil. Ptám se na vztah Irů k EU. Dříve byl mnohem pozitivnější, přiteklo mnoho investic, nyní je ale třeba všechny ty skleněné domy začít splácet, a sympatie klesají.
Dům, který si pořídili tady, by byl v Irsku pětkrát dražší, a určitě by neměl tak výhodnou polohu nedaleko od lesa, a přitom půl hodiny od Ostravy. Protože je Neil stále aktivním sportovcem, užívá si velké zahrady a bazénu, a ve volných chvílích přijímá stále nové výzvy. Naposled to byl triatlon, do kterého se pustil v Triatlonovém klubu SK Oceláci Ostrava.
Co se mu také líbí, je to, jak jsou zdejší lidé vynalézaví a přátelští. Moji sousedé mi pravidelně dávají domácí vejce nebo zeleninu, které mají přebytek, říká. Je to pro mě milá připomínka toho, jací bývali lidé v Irsku, než odešli do velkého byznysu (s velkým tlakem) a drahými domy (s vysokými úrokovými sazbami) a s tříhodinovým denním dojížděním do práce.
V Česku je Neil aktivní na amatérských tenisových turnajích, ale mladé talenty už nekoučuje. Možná, kdyby měl zájem někdo speciální, tak jednoho tenistu nebo tenistku bych ještě zvážil, uvažuje opatrně. Tak uvidíme, jestli se mu po čase podaří objevit nového Ivana Lendla.
Od chvíle, kdy se spolu se ženou a se synem, kterému je 14 let, vrátili zpátky do Česka, má stále stejnou práci – učí angličtinu na Monty School v Ostravě-Porubě. Během našeho rozhovoru si uvědomil, že uběhlo další osmileté období, po kterém obvykle se ženou mění prostředí. Ale v našem kraji jsou spokojeni, a stěhovat se momentálně nikam nechystají.
Možná na stará kolena do Malagy, říká s úsměvem Neil. Alespoň na zimu.
Neil Fagan
Narozen: Dublin, Irsko
Jak dlouho žiju v MS kraji: téměř 8 let (+ 2 roky v Praze).
Co se mi nejvíce líbí: životní styl, ve srovnáni s Irskem nemusím dojíždět daleko do práce a mám více volného času.
Co se mi nejvíce nelíbí: že řidiči nedávají přednost na přechodu pro chodce.
Nejoblíbenější místo: Ski centrum Kohútka.
Nejoblíbenější české slovo: „vynikající“, pokud jde o pozitivní výraz, a z nadávek pak: „hajzl jeden“.
Pokud budete cestovat do Irska, doporučuji navštívit Doolin v hrabství Clare, pro jeho uvolněnou atmosféru, možnost surfování a návštěvu tradičních irských hospod, kde můžete slyšet irskou hudbu a zažít irskou kulturu. Druhé místo, které stojí za návštěvu, jsou ostrovy Skellig. Ty se objevují v jednom z nových filmů Star Wars, což z nich udělalo velmi oblíbené místo pro turisty. Úžasná příroda a výhledy na oceán.
Můj kousek Irska: Irská snídaně, kterou nám Angličané ukradli, a začali jí říkat English Breakfast.