Kultura
24/07/2019 Tomáš Svoboda

Koncertní halu chce i Praha a Brno. Ostrava je ale s přípravami nejdál

Novou koncertní halu shodně chtějí tři největší česká města. Ostrava však postoupila nejdál, protože vyhlásila a vyhodnotila architektonickou soutěž, zajistila finance a připravuje i její výstavbu.

Vítězný návrh vytvořilo americké studio Steven Holl Architects ve spolupráci s pražskými Architecture Acts.

„Město usiluje o koncertní halu hodně dlouho, je přáním několika generací hudebníků. První návrh na koncertní halu pochází z roku 1949, další vznikl o 20 let později, nikdy se však nezrealizovaly. Vypsali jsme mezinárodní architektonickou soutěž, v dějinách Ostravy srovnatelnou s architektonickou soutěží na Novou radnici z roku 1923,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Jak upozornil, po pražském Rudolfinu, které bylo otevřeno již v roce 1885, jde o první koncertní halu na území Česka.

Náklady na výstavbu jsou odhadovány na zhruba 1,5 miliardy korun. Město Ostrava se dohodlo na spolufinancování s Moravskoslezským krajem i státem.

Ministerstvo kultury uhradí 600 milionů korun, kraj 300 milionů a Ostrava zbývajících 600 milionů. „Pro financování koncertní haly jsme zřídili speciální fond, v němž si na halu šetříme a nyní v něm máme 250 milionů korun. Každým rokem přidáváme do fondu významnou částku,“ zdůraznil Tomáš Macura.

Podle dalších informací na oficiálním webu města by do konce roku 2021 měly být dokončeny všechny stupně projektové dokumentace.

Následovat bude zahájení stavby v roce 2022. Ke slavnostnímu otevření nové koncertní haly s kapacitou 1 200 až 1 400 míst, a modernizovaného domu kultury, by mělo dojít v roce 2024.

Ostrava očekává, že koncerty vzbudí podobně jako v sousedním Polsku velký zájem a že přilákají i nové publikum, které si bude chtít užít prvotřídní akustiku.

Důležitým aspektem bude i kvalitní tvorba Janáčkovy filharmonie, s níž vystupují světově uznávaní interpreti a největší operní hvězdy.

Koncertní hala by měla mít také ekonomický přínos v podobě vyšších tržeb od návštěvníků, kteří se ve městě mohou ubytovat a prohlédnout si i další ostravské dominanty, jako jsou Dolní Vítkovice či vyhlídková věž Nové radnice.

Z tří největších tuzemských měst je Ostrava s přípravou nové koncertní haly nejdál i proto, že Brno vyhlásilo soutěž již v roce 2002, ale realizaci zdržel spor, který se táhl až do letošního roku.

V Praze sice existuje shoda na nové koncertní síni, avšak zatím je vše ve fázi jednání a uvažuje se o vyhlášení architektonické soutěže. O dalších koncertních halách jednají také v Českých Budějovicích a Liberci.

Sdílejte článek