Společnost
07/08/2022 ČTK

Kopřivnice má novou expozici věnovanou Emilovi a Daně Zátopkovým

​Lašské muzeum v Kopřivnici na Novojičínsku otevřelo v prvním podlaží Šustalovy vily v sadu E. Beneše novou expozici věnovanou olympijským vítězům Emilovi a Daně Zátopkovým.

Její vytvoření stálo přes sedm milionů korun. Expozice má Zátopkovy představit z různých úhlů pohledu, řekl vedoucí muzea Pavel Dvořák.

Vybudování expozice Zátopkových je součástí oslav letošního 100. výročí jejich narození. "Nápad na vznik expozice je starý asi dva roky. Toto je už několikátá expozice věnovaná Zátopkovým, která v Kopřivnici od 50. let vznikla. Horká fáze příprav trvala zhruba posledního půl roku," uvedl Dvořák.

Návštěvníci se v expozicí seznámí se Zátopkem jako osobností, tedy například s rodinným zázemím, ale také s jeho sportovními úspěchy.

"Je tady taková olympijská linka a pak linka ostatních rekordů. Ve třetí částí expozice, kterou považuji za velmi důležitou, jsme se snažili pojmout Zátopka v širokém slova smyslu jako politickou osobnost. Snažili jsme se ukázat, jakým způsobem se porovnával s politickým režimem, se kterým byl nucen nějak žít. Ukazujeme, jak toho režimu často využíval ve prospěch svých známých a kamarádů, na druhé straně, jak ten režim často zase využíval jeho osobnosti k tomu, aby sebe prezentoval," řekl Dvořák.

Čtvrtá místnost expozice je interaktivní a je věnována tréninku. "V centrální části poslední místnosti je trenažér, kde si lidé mohou zkusit běžet Zátopkovým tempem, aby zkusili ten fyzický výkon," podotkl Dvořák. Dodal, že expozice je sice primárně postavena na Emilu Zátopkovi, ale návštěvníci se dozví řadu informací i o jeho ženě Daně.

"Je součástí toho celého příběhu, takže je velmi silně zastoupena v těch prvních dvou místnostech, tedy osobnostní a pak v té druhé, kde jsou popsány její sportovní úspěchy. Zmiňujeme tam, že rozvíjela kariéru déle než Emil Zátopek a úplně nezávisle na něm, byť vždycky byla trošku v jeho stínu," podotkl Dvořák.

Expozice podle něj vznikala na míru prostorům, v nichž je umístěna. Její součástí je kromě řady textového materiálu také mnoho audiovizuálních záznamů, například z archivu rozhlasu či televize. "Velká část vystavených předmětů pochází ze sbírek našeho muzea, protože Zátopkovi ještě za svého života věnovali množství trofejí muzeu. V expozici je i spousta fotografií, jak ze světových zpravodajských agentur, tak i z ČTK," řekl Dvořák.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout například legendární "Zátopkovo koště". "Je to vlastně smeták, který Emil Zátopek, vyhlášený kutil, vyrobil z oštěpu, kterým Dana Zátopková vyhrála zlatou olympijskou medaili v Helsinkách. Máme tady repliky všech olympijských medailí, které Zátopkovi získali. Myslím, že moc zajímavé jsou i jedny z prvních Zátopkových cen, které získal ještě za války, když běhal ve Zlíně," uvedl Dvořák. Podle něj jde o dlouhodobou expozici, která by v muzeu měla zůstat minimálně 15 let. "Myslím si, že příběh Zátopkových je stále zajímavý a aktuální," míní Dvořák.

Zátopek, který se v Kopřivnici narodil 19. září 1922, byl jedním z nejvýznamnějších sportovců české historie. Na olympijských hrách v Londýně a Helsinkách v letech 1948 a 1952 získal čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce světa byl v roce 1999 vyhlášen českým olympionikem století. Zemřel v listopadu 2000.

Jeho žena Dana se narodila ve stejný den jako on ve Fryštátu, nynější části Karviné. Olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952 zemřela předloni ve věku 97 let.

Sté výročí jejich narození si Kopřivnice připomíná řadou akcí. Zátopkovi chce například odhalit bronzovou sochu. Více informací o připravovaných aktivitách najdou zájemci na internetových stránkách www.zatopek100.cz.

Sdílejte článek