Kraj má pro uprchlíky 400 lůžek. Policie prověří příchozí bez dokladů
Uprchlíkům z Ukrajiny bude na území Moravskoslezského kraje už od zítřejšího rána, zhruba od sedmi hodin, pomáhat takzvané krajské asistenční centrum, které se otevře kousek od nemocnice na Fifejdách.
Tam se budou moci uprchlíci obracet s žádostí o pomoc a tam je také budou posílat třeba policisté a pracovníci centra z vlaků, nádraží, ulic a silnic.
Toto krajské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky vzniklo na ulici Červeného kříže č. p. 4. „Bude to pro uprchlíky jakýsi první kontaktní bod. Tam se budou registrovat třeba kvůli azylu a tam si budou zajišťovat zdravotní pojištění nebo třeba případné očkování,“ řekl hejtman Ivo Vondrák, který je pověřený organizováním pomoci uprchlíků v rámci Moravskoslezského kraje.
„Tam se v případě potřeby dozvědí také vše o možnostech a podmínkách ubytování,“ řekl hejtman a dodal , že kraj má přichystáno pro uprchlíky z Ukrajiny zatím asi čtyři sta lůžek. A to ve svých příspěvkových organizacích například v Bílé, Kopřivnici nebo Bílovci. K ubytování uprchlíků by mohlo v případě potřeby sloužit třeba i bývalé očkovací centrum na Černé louce.
Ubytování nabízejte do centrální databáze, pomoc vozte do skladu ve Watově ulici
Soukromé nabídky ubytování mají však lidé nabízet především do centrální databáze ministerstva vnitra, které ji zřídilo na centrální národní úrovni. Už zítra totiž začne fungovat speciální stránka pomoci pro Ukrajinu, kde lidé mohou ubytování a podobnou pomoc uprchlíkům nabízet.
Prostřednictvím krajského asistenčního centra se také bude soustřeďovat humanitární pomoc, která bude putovat na Ukrajinu. K jejímu skladování a soustřeďování však kraj bude využívat prostory městského sběrného střediska ve Wattově ulici u ostravského hlavního železničního nádraží, které už včera ráno otevřel ostravský magistrát.
Nevozte humanitární pomoc na hranice sami, počkejte na překladiště
Hejtman však zdůraznil, že v současné době není žádoucí, aby lidé z kraje vozili pomoc na hranice Ukrajiny individuálně. „Je tam opravdu nepřehledná situace, doporučuje se vyčkat na vybudování jakýchsi překladišť. Tam budeme poté pomoc z kraje distribuovat a z těchto překladišť na hranicích pak poputuje pomoc dále do ukrajinského vnitrozemí,“ vysvětlil Ivo Vondrák a dodal, že na pomoc ukrajinským uprchlíkům v kraji zatím Moravskoslezský kraj vyčlenil deset milionů korun.
Od zítřka také začne fungovat nová krajská zelená linka 800 720 210, která má za cíl shromažďovat všechny informace od těch, kteří chtějí uprchlíkům pomoci, a také pro uprchlíky, kteří pomoc potřebují. Bude v provozu od 7 hodin rána do 19 hodin večer a to sedm dnů v týdnu.
Lidé bez dokladů půjdou do Vyšních Lhot, někteří uprchlíci mohou být rizikem
V Moravskoslezském kraji je také známé zařízení ministerstva vnitra ve Vyšních Lhotách, kam budou mířit uprchlíci bez potřebných dokladů. Ti budou mít speciální režim a až si všechno vyřídí, budou se o ně pracovníci asistenčního centra starat dále.
Ředitel policie Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel řekl, že v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách je možno umístit až dvanáct set lidí, ale zatím tam nikdo z ukrajinských uprchlíků není.
„Ovšem osoby, které v současné době přijíždějí vlaky nebo vozidly na území našeho kraje, až na výjimky u nás v kraji nezůstávají, ale pokračují dál směr Praha nebo Brno,“ poznamenal šéf krajských policistů. Dodal, že s přílivem uprchlíků mohou samozřejmě přicházet do kraje i takoví, kteří mohou být rizikem z hlediska kriminality.
„Mohou se sem dostat osoby, které nepotřebují pomoc a chtějí tady třeba páchat trestnou činnost. Proto probíhá registrace všech uprchlíků a prověřují se v celonárodních a celoevropských systémech. Pokud se u některé osoby zjistí, že je závadová, postupuje se s ní úplně stejně jako před konfliktem na Ukrajině. Zajistíme ji nebo zadržíme,“ řekl Tomáš Kužel.