Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Proměny kraje

​Kraj pošle další děti za čistým vzduchem

Další děti „utečou“ před smogem za čistějším ovzduším. Krajští radní vyhlásili další dotační programy na ozdravné pobyty.

Ilustrační foto: MSK

Mohou se na ně těšit předškoláci a žáci 1. stupně základních škol. Na tyto pobyty vyčlení Moravskoslezský kraj 13 a půl milionu korun.

Cílem dotačních programů je pomoci dětem, které navštěvují školy a školky v oblastech s dlouhodobě zhoršenou kvalitou ovzduší. Děti na čistém vzduchu zregenerují síly, posílí svou imunitu a mají větší šanci vyhnout se onemocnění dýchacích cest.

„Musím ocenit jednotlivé obce, které už krajské dotace čerpaly v minulém období, za výbornou spolupráci. Ozdravné pobyty organizačně zajišťují a většinou také finančně přispívají z vlastních rozpočtů. Je skvělé, že se tak děti alespoň na pár dní dostanou mimo oblast se zhoršenou kvalitou ovzduší. Nejhorší to bývá v topné sezóně, kdy bývají z hlediska jemného poletavého prachu časté smogové situace,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová.

Žádosti o dotace bude kraj přijímat od 15. října tohoto roku, až do konce října 2019. Poslední ozdravné pobyty musí být realizovány nejpozději v dubnu 2020. Další podmínkou je doba jejich trvání, ozdravný pobyt musí být alespoň na 12 dnů.

„Věřím, že bude o dotace opět zájem. Krajských peněz mohou na ozdravné pobyty využít obce, města, územní obvody a městské části statutárních měst, případně soukromí provozovatelé základních škol. Nejen školáci, ale i jejich rodiče jistě přivítají, že budou děti moci pobývat v příjemném prostředí našich hor, lázní nebo rekreačních středisek,“ uzavřela náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová