Nejnovější zprávy: Muž se ženou a čtyřletým dítětem havarovali, když prchali před policisty Blázinec: Na hokej s rouškou a v mezerách ob řadu i sedadlo

Společnost

​Krátkodobé jízdenky v ostravské MHD od ledna zdraží

Krátkodobé jízdenky v ostravské městské hromadné dopravě od ledna zdraží. Nepřestupní elektronická jízdenka bude stát 16 místo nynějších 14 korun a přestupní 24 místo 20 korun.

Ilustrační foto: Archiv

Dlouhodobé jízdenky v Ostravě však zdražovat nebudou. Ceny jízdenek se zvýší také v Třinci na Frýdecko-Místecku a v Novém Jičíně. Oznámili to dnes zástupci společnosti Koordinátor ODIS (KODIS), která řídí systém hromadné dopravy v Moravskoslezském kraji.

Ke zdražení podle jednatele KODIS Martina Dutky vede firmu nárůst nákladů. "Za šest let určitě došlo k nárůstu mezd zejména u řidičů, obnovuje se vozový park a nemůže všechno nést na svých bedrech pouze zřizovatel dopravního podniku, čili město Ostrava. Proto je třeba, aby se na tom podíleli částečně i cestující," uvedl Dutko.

Celodenní jízdenka v Ostravě zdraží z 80 na 100 korun. Ve stejném poměru stoupne i cena zlevněných jízdenek, například přestupní dětská jízdenka zdraží z deseti na 12 korun a čtyřiadvacetihodinová ze 40 na 50 korun. Cena jízdenky placené prostřednictvím SMS stoupne z 30 na 32 korun.

Ceny jednotlivých papírových jízdenek, které nyní dopravní podnik ruší, se v Ostravě měnily naposledy v lednu 2014. "Ke zvýšení ceny elektronických jízdenek dochází po více než čtyřech letech, čili od jejich zavedení se cena neměnila. Navíc elektronická jízdenka byla vytvořena na základě cen tehdejších papírových jízdenek, takže dá se říci, že ke zdražení v Ostravě dochází po šesti letech," řekl Dutko.

Podnik už dříve oznámil, že papírové jízdenky počátkem roku 2020 zruší. Od 1. ledna se přestanou prodávat a naposledy bude možné je použít 31. března. Cestující mohou v Ostravě jednotlivé jízdné platit bezkontaktní bankovní kartou nebo přes SMS a podnik zavede také nové kreditní jízdenky, které bude možno si koupit v několika automatech.

V Třinci se cena jízdného zvedne z 12 na 14 korun, u zlevněných jízdenek z šesti na sedm. V Novém Jičíně plné jízdné zdraží z 12 na 13 korun, ceny jízdného se slevou se nezmění.

Od 15. prosince se pak v dopravě včetně MHD změní jízdní řády. Dutko řekl, že změny v autobusových linkách ale nebudou nijak zásadní. K největším změnám v kraji bude patřit zavedení nových spojů, které budou na Bruntálsku vozit zaměstnance na odpolední směny a ze směn. Na Bruntálsku rovněž přibude zastávek, které budou na znamení.

V Ostravě zase bude řada zastávek přejmenována, do mnoha z nich bude doplněn název městské části. Také přibude spojů, které pojedou do průmyslové zóny v Ostravě-Hrabové.

Jednatel KODIS Aleš Stejskal řekl, že milníkem je zařazení Frýdku-Místku do krajského dopravního systému ODIS. Na linkách ve frýdecko-místecké MHD zůstane pro místní doprava zdarma a cestující, kteří přijedou odjinud, v nich budou moci použít i krajský tarif ODIS.

Na železnici v kraji bude k nejvýraznějším novinkám v budoucnu patřit změna dopravce na trati mezi Ostravou a Brnem. Místo Českých drah bude většinu rychlíků provozovat RegioJet. Také u něj ale bude platit i tarif ODIS, a to mezi Suchdolem nad Odrou, Ostravou a Bohumínem.