Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Byznys

Kubík vody v Moravskoslezském kraji zdraží o 4 koruny

Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 4,01 Kč na 85,08 Kč za metr krychlový včetně DPH.

Zvýšení činí 4,94 procenta. Vodné zdraží o 2,42 Kč (5,68 procenta) na 45,06 Kč a stočné o 1,59 Kč (4,14 procenta) na 40,02 Kč za metr krychlový, informoval mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.

SmVaK dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Před rokem firma zvedla cenu za vodu o 2,97 procenta.

"V kalkulaci vodného a stočného pro příští rok se odráží vývoj nákladů například v nutnosti financovat plán obnovy, rozvoje a oprav vodohospodářské infrastruktury, v nárůstu ceny elektrické energie nebo v personální oblasti," uvedl generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.

Průměrná cena vody v České republice je letos 85 korun, v příštím roce se ale opět zvýší. Cena za vodu v Moravskoslezském kraji tak bude nadále pod celostátním průměrem.

Do obnovy a modernizace úpraven pitné vody, vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod chce SmVaK v příštím roce investovat více než 800 milionů korun. Částka bude nejvyšší v historii firmy.

Bude například pokračovat modernizace největší beskydské úpravny vody ve Frýdlantu nad Ostravicí-Nové Vsi na Frýdecko-Místecku, začne rekonstrukce významného přivaděče Chlebovice - Staříč - Bělá nebo modernizace přívodového traktu u vodojemů v Bruzovicích rovněž na Frýdecko-Místecku.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji. Loni podnik vytvořil čistý zisk 298,7 milionu korun a tržby za vodné a stočné 2,34 miliardy.

Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu. Firma má přes 860 zaměstnanců.