Nejnovější zprávy: Czech Tour: Po etapě z Olomouce do Frýdku - Místku jde do žlutého dresu mladý Australan Černá země, Kamenný řád, Stavy rachotí. Dobový film čerpal z Vojtěcha Martínka

Společnost

Lidé mohou hlasovat, které projekty pro Ostravu podpoří pivovar Ostravar

​Pivovar Ostravar se po rozvolnění koronavirových opatření v následujících dvou měsících rozhodl podpořit místní nápady z Ostravy.

Jedním z projektů, které usilují o podporu, je i Recykl Bicykl. Foto: Archiv

“Tři projekty finančně podpoříme. O tom, kdo příspěvek získá, rozhodnou lidé v internetovém hlasování. Proto jsme v názvu projektu z OstraVy zvýraznili slovo Vy,” říká vrchní sládek pivovaru Ostravar Jan Řehůřek.

Pivovar Ostravar, nejstarší pivovar na severní Moravě, se po koronavirové krizi aktivně zapojil do obnovy života v Ostravě. Nejprve společně s kapelou Kryštof zorganizoval v areálu pivovaru velký online koncert pro Ostravu a nyní nově oznámil, že se rozhodl finančně podpořit místní nápady z OstraVy.

Menší projekty, větší dopad

“Po koronavirové krizi chceme s naší značkou pomoct regionu, se kterým jsme pevně spjatí již více než 120 let,” říká vrchní sládek Jan Řehůřek.

“Chceme, aby se Ostravsko i nadále posouvalo dál tak, jako tomu bylo před krizí, proto v létě podpoříme tři vítězné nápady z našeho regionu. Každý od nás obdrží částku 100 000 korun.”

Ostravar bude projekty vybírat s pomocí svých fanoušků. “Nechceme nic rozhodovat od stolu. Chceme výběr nechat na našich lidech,” říká manažerka značky Ostravar Pavla Ličková, která společně se svým týmem projekt po vypuknutí koronavirové krize připravovala.

“V předvýběru jsme preferovali menší projekty, které sice nemají obří publicitu, ale zato mají široký dopad na život ve městě.”

Z přibližně 20 vytipovaných projektů vybral Ostravar do finálového kola pět z nich. Od konce června a v průběhu července budou lidé na internetu hlasovat, které dva projekty zvítězí.

Třetí pak vyberou sami pivovarští. “Kromě finanční podpory nabídneme vítězným projektům také marketingovou podporu ve formě společné propagace i dlouhodobější spolupráci,” dodává Pavla Ličková.

Nápady z OstraVy (v abecedním pořadí):

1. Food Atelier

David Valíček

Šéfkuchař David Valíček sní o tom, že se spojí špičkoví kuchaři severní Moravy a Slezska a budou dále inspirovat nejen mladé kuchaře pro vášeň ke gastronomii. Sám David preferuje ve své restauraci v AD Landek v Petřkovicích vaření pro malý počet hostů, kterým se může plně věnovat a podělit se se svými hosty o chutě, které poznal na svých cestách.

2. „Open gallery“ festival

Karolína Skórková

Autoři myšlenky Open Gallery chtějí přenést výtvarná díla, objekty, obrazy, architekturu, design a módu do ulic Ostravy. A jak už název napovídá, hodlají k tomu využít hodně netradičních prostor. Výkladních skříních v centru Ostravy, reklamních nosičů, zastávek tramvají nebo parků. Výstava bude propojena s online platformou a v online prostředí se odehraje část doprovodného programu.

3. Spolek Provoz - Nábytek pro nábřeží Ostravice

Marta Pilařová

K řece Ostravici chodí v centru čím dál více lidí, kteří si ale často nemají kam sednout. Proto se spolek Provoz rozhodl jim pobyt u vody zpříjemnit a zajistit na nábřeží venkovní nábytek, kterého zatím nemají dostatek. Spolek chce lidem dodat lavičky, židle a stoly, aby byl zážitek na nábřeží ještě příjemnější.

4. Recykl Bicykl

Recykl Bicykl

Kola se znovu vracejí do módy. A to je dobře, protože jsou skvělým dopravním prostředkem po městě, který navíc neznečišťuje životní prostředí. Projekt Recykl Bicykl je cyklodílna založená na principech „hand made industry“. Tým mladých šikovných lidiček v ní dělá nová kola ze starých součástek. Vyznávají individuální přístup a na míru ušitý design.

5. Trhy, co se hledají

Michaela Halfarová

Pořádné farmářské trhy v Ostravě pořád chybí. Trhy, co se hledají je upřímný název pro první nekomerční trhy v Ostravě, kde se lidé mohou potkat s opravdovými farmáři. S úctou k přírodě a ve spolupráci s Černou Loukou vzniká jedinečný projekt, díky němuž můžete dostat ty nejčerstvější suroviny od nejlepších farmářů z našeho kraje přímo na váš stůl.

Hlasování již běží

Hlasování probíhá na internetové adrese http://www.ostravar.cz/soutez již od 21. června. Každý účastník hlasování má na startu jeden hlas. Od 1.července mohou lidé získat další hlasy koupí některého z produktů pivovaru Ostravar – ať už v hospodě, nebo obchodě. Vítězné nápady, které pivovar Ostravar finančně podpoří, budou známy nejpozději v polovině měsíce srpna.